„Jde o tradici. Každým rokem máme na trzích prodejní stánek, letos je to asi po sedmé. Prodejem si vyděláváme na podporu černošské dívky, která pochází z Keni. Jmenuje se Muthinu Munywoki, narodila se v roce 2000 a pochází z chudé zemědělské rodiny. Má pět sourozenců a již devět let ji máme adoptovanou na dálku," prozradila učitelka Bohuslava Dusíková.

Z prodeje výrobků uhradí veškeré školné, které činní něco málo přes sedm tisíc korun.

„Finance následně posíláme přes jednu pražskou organizaci a následně nám zasílají během roku vysvědčení, fotografie a pozdravy přímo od adoptované dívky," poznamenala učitelka.

Když má škola nastřádáno více peněz, můžou si dovolit poslat balíček se školními potřebami. „Nazpět nám zase zašlou fotografie s dary, které jsme jí poslali. Takže máme zaručeno, že se pomoc dostane až k ní a máme kontrolu nad tím, že se peníze dostanou tam, kam chceme," doplnila.

Přípravy na trhy v Kladrubech trvaly školákům zhruba tři týdny. Prodejní výrobky tvořili žáci během výtvarné výchovy a pracovních činností.

Prodejní akci, kterou základní škola na mikulášském trhu měla, podporuje i radnice. „Každým rokem propůjčujeme škole stánek a výrobky zde mohou zdarma prodávat. Tak tomu je na mikulášském i velikonočním trhu," informovala starostka Kladrub Svatava Štěrbová.

„Keňské školství je sice zdarma, ale spousta dětí nemá dostatek peněz na školní uniformu, učebnice, sešity a další nezbytnosti," informovala učitelka Dusíková.

Díky rozmanitosti mikulášských trhů a doprovodnému programu do Kladrub zavítalo hodně lidí. Tradičně si mohli návštěvníci zakoupit zabijačkové pochoutky a vánoční zboží. V letošním roce s novinkou – vystoupením zpěvačky Báry Zemanové a Bandu. „Zazpívala vánoční písně a koledy, navnadila zde velice příjemnou atmosféru," zhodnotila starostka Kladrub Svatava Štěrbová.