Podle starosty Tachova Jiřího Stručka bude nejspíše největší změnou jiné odpaliště ohňostroje. Ten letos vypukne netradičně z vrchu Vysoká. „Je to především kvůli nově chystané vyhlášce o používání ohňostrojů v obytných zónách. Vyhláška sice ještě není schválena, ale i přesto jsme tento rok udělali odpaliště na Vysoké. Myslím si, že tímto krokem potěšíme i občany, kteří se například kvůli bezpečnosti báli shlédnout ohňostroj u hradeb. Ten letošní sice bude bez zemních efektů, ale bude směřován spíš do výšky. Tudíž bude lépe vidět i z dálky a osloví tak více pozorovatelů," řekl Deníku tachovský starosta.

Další, spíše programovou změnou bude také první setkání historických vozidel. „Bude to opravdový průřez automobilovou historií. Přihlášena jsou vozidla ze čtyřicátých, padesátých a dalších let. K vidění budou všechny možné značky. Doufáme, že by se mohla rozjet také nová tradice srazů historických vozidel na slavnosti," dále uvedl Struček.

Znovuoživenou tradicí, tento rok ale také novinkou, bude doprovodný program na obou nádvořích tachovského zámku. Na předním se uskuteční výstava již zmiňovaných veteránů, spojená s diváckou soutěží. Na zadním nádvoří budou k vidění různá hudební a taneční vystoupení.

Ve výčtu změn, které budou provázet letošní historické slavnosti, bude také změna místa pro oblíbené kolotoče a podobné atrakce. Ty z vypuštěné vany bývalého koupaliště přesídlí za hřiště s umělým trávníkem. Zde byl zpevněn povrch právě pro kolotoče a podobné zábavy.

Důvod přesunu pouťových atrakcí na novou upravenou plochu pod Vysokou je zcela jednoduchý. Zbytky koupaliště jsou totiž minulostí, vana byla zavezena zeminou. Do budoucna se zde totiž plánují vybudovat tenisové kurty, parkovací místa pro karavany a zeleň.

Co nabízí letošní Historické slavnosti

Ve znamení Karla IV. a jeho letošního slavného výročí (700 let od narození), se bude odehrávat program letošních Historických slavností v Tachově.
Ty se konají už od pátku 5. srpna a potrvají do nedělního pozdního odpoledne.

PÁTEČNÍ HUDEBNÍ ROZJEZD

Pomyslným začátkem slavností bude páteční podvečerní varhanní koncert v kostele sv. Máří Magdaleny. Adam Viktora rozezní vzácný nástroj v 17.30 hodin.
V sedm hodin večer začne hudební program na tachovském náměstí. Pod dohledem moderátora a imitátora Petra Martináka postupně budou koncertovat písničkář Jaroslav Hutka, kapela Yetti On (což je revival Jiřího Schelingera) a večerní blok uzavře rocková kapela Kečup.

SOBOTA A CÍSAŘ KAREL

Sobotní program zahájí opět Petr Martinák, a to v 9.45 hodin. Po vstupu obřích loutek Divadla Kvelb bude od 10 hodin patřit pódium Dechovému orchestru mladých ZUŠ Tachov. Po koncertu orchestru se trochu přitvrdí, zahraje rocková kapela Vizir s hostem, Evou Matějovskou.

Svůj blok, v němž představí kulturu své země a svého lidu, si připravila opět po roce vietnamská komunita. Poté bude pódium patřit vystoupení Petra Martináka, který předvede to nejlepší ze svého imitátorského umění.

Odpolední část pak bude v ryze historickém duchu. O rozjezd se postará se svojí gotickou hudbou kapela Řemdich, po ní už dorazí ulicemi centra města na náměstí historický průvod.

Jeho první část vyjde ve 13:15 hodin od kina a zamíří na východní sídliště, hlavní průvod pak odchází ve 14:15 hodin. Po příchodu na náměstí pronesou zdravici představitelé Tachova a hosté slavností.

V programu na hlavním pódiu budou pokračovat tachovští Komedyjanti, které v 15:45 vystřídá americký country revival R.A.C.R.
Kolem páté hodiny odpolední přijede na náměstí sám Karel IV. se svojí družinou a v doprovodu již zmíněných obřích loutek. Císař Karel se v průběhu večera představí ještě několikrát.

VEČER S MEKYM

Večerní část sobotního programu bude opět patřit hudbě, od 18 hodin bude koncertovat Miro Žbirka, kterého vystřídá plánská funk rocková kapela Art Time. Zahraje také tachovská rocková formace The New Morning.

Vrcholem večera bude ohňostroj, který pro letošek bude odpálen z vrchu Vysoká.
A o závěr sobotního večera se pak postará Retro diskotéka Milana Mudrocha.

PROGRAM NA NÁDVOŘÍ

Náměstí nebude jediným místem, kde se v sobotu bude odehrávat pouťový program. Ten bude od 15 hodin také na zadním zámeckém nádvoří.
Zahájí jej Karneval ze dvorku, což je dětský program plný her, soutěží, tancování a zpívání.
Od 17 hodin pokračuje dětský program představením Mimoni slaví.

Večer na zámeckém nádvoří ale bude patřit dospělým, pro ně budou hrát nejprve Dudáci z Českého lesa, tedy pravá česká dudácká muzika z Tachova a od 20 hodin se koná venkovní tancovačka s kapelou Los Pavlínos. Tu přeruší v deset večer ohňová show skupiny Zlatý grál.

POKRAČUJEME V NEDĚLI

Do třetice zahájí program na náměstí Petr Martinák, a to v deset hodin dopoledne, kdy uvede kapelu Dixieland Planá.
Po její nabídce jazzu, traditionalu, shuffl, dixie, boogie, marchingu, přijde na pódium silák Železný Zekon se svojí show.
Čas po obědě pak rozezní oficiální revival českého hitmakera, jediný autorizovaný, Kroky Michala Davida.

Program na hlavním pódiu pak od dvou hodin odpoledne uzavře koncert dechové hudby Karlovarka, doprovázený lidovým krojovaným tancem.

DOPROVODNÉ AKCE

Jako každým rokem, mají slavnosti i letos bohatý doprovodný program.

Už ve čtvrtek 4. srpna se v kině Mže budou promítat fotografie Hynka Altmana dokumentující 50. a 60. léta v Tachově.
Po všechny pouťové dny bude možné absolvovat prohlídky tachovského zámku, který kromě stálých expozic nabízí výstavy Sklo 20. století a Obrazy Václava Kučery.
Den otevřených dveří s prostorem prostor k volnočasovým aktivitám bude mít klub Relax a Kontaktní a denní centrum v Rokycanově ulici.

V pátek odpoledne se v parku uskuteční akce Královským hvozdem, což je program pro nejmenší pořádaný sdružením Terra Tachovia.

Jízdárna ve Světcích nabídne v sobotu a v neděli výstavu výtvarných prací Jana Rybeckého a kromě toho komentované prohlídky v dobových kostýmech.
Přední zámecké nádvoří bude v sobotu od 10 do 16 hodin patřit výstavě historických vozidel Tachov Classic.

Na několika místech se v sobotu představí Císařské divadlo na Zlaté cestě, které předvede Veselé příběhy kolem Karla IV. Jedná se o pouliční česko-německé divadlo s účastí Komedyjantů z Tachova v dobových kostýmech.

Den otevřených dveří uspořádají v sobotu od devíti hodin ráno ve své zbrojnici v Hornické ulici dobrovolní hasiči.

U hradeb v Zámecké ulici se pak v sobotu představí psí útulek U Šnudliny a u kostela sv. Václava zase Záchranná stanice zvířat ze Studánky.
Základní organizace Českého svazu chovatelů Tachov 1 pořádá v sobotu Propagační výstavu drobného zvířectva ve své hale v Chodské ulici.
Sobotní odpoledne pak nabídne pro zájemce možnost projížděk Tachovem koňským spřežením.

Na nábřeží se pak bude prezentovat několik místních firem, které mimo jiné připraví koutek pro děti.
Samozřejmě nebude chybět jarmark, který bude rozložen v Husitské a Kostelní ulici. Stánky s občerstvením budou stát na náměstí Republiky a ostatní stánky a atrakce v Pobřežní ulici. Po všechny pouťové dny budou otevřena informační centra na náměstí a v zámku.

Centrum města bude pro provoz uzavřené

Město Tachov upozorňuje na zastavení provozu, které bude platiti od pátku 5. srpna od 17:00 hodin do neděle 7. srpna do 17:00 hodin, a to v v těchto lokalitách: náměstí Republiky, ulice Husitská, Soudní, B. Němcové.

Další omezení provozu bude v sobotu 6. srpna od 13:15 do 14:00 hodin (tedy v době konání průvodu) ve směru východní sídliště ulicemi: Hornická ul. směr ulice Pionýrská, Jiráskova, T. G. Masaryka, Bělojarská, ZŠ Zárečná, Stadtrodská, Hornická.

Dále v sobotu 6. srpna od 14:00 do 15:00 hodin v ulicích Hornická, Husitská, náměstí.
V sobotu 6. srpna bude ohňostroj pod rozhlednou na Vysoké, kde je prostor odpaliště (konání programu se zábavní pyrotechnikou může být ohroženo vlivem klimatických změn: silný vítr, nadměrné sucho, hustý déšť).