Co Vás přivedlo k nápadu přihlásit se do konkurzu?

Trochu se to sešlo. Byla jsem čerstvě po škole a hledala jsem práci, která by souvisela s uměním. Ideálně aby slučovala umění a zemědělství, což jsou dva zdánlivě rozdílné obory, které jsem na školách kombinovala. V té době jsem zahlédla inzerát na ředitele muzea v Kladrubech. A právě zde se krásně kombinuje galerijní činnost s pořádáním kulturních akcí a muzeem historické zemědělské techniky na Sulanově statku. Zároveň je právě v Kladrubech, jichž se cítím být patriotem.

Nazvala jste se kladrubským patriotem, řeknete mi k tomu něco víc?

Ano, není proč se za to stydět. Žiji v Kladrubech od narození, zažila jsem tu krásné dětství. Město jsem vlastně opustila jen pro studium na vysoké škole a vždy jsem se ráda vracela. Mám radost, že jsem nyní dostala šanci oplatit městu hezký čas, který jsem tu prožila a prožívám.

Stala jste se nejmladší ředitelkou muzea v okrese. Budete se radit se zkušenými kolegy z jiných muzeí?

Určitě ano, jsem na začátku svého působení, ve funkci tedy zatím spíše mapuji možné spolupráce s lidmi v rámci Kladrub. Ale rozhodně se chystám požádat o schůzky ředitele a ředitelky dalších muzeí a kulturních středisek v okolí.

Samá vyznamenání byla napsána na výpisech vysvědčení, které převzali z rukou svých učitelek žáci prvních tříd ZŠ Mánesova.
První vysvědčení si převzali prvňáčci Základní školy Mánesova ve Stříbře

Když se muzeum otvíralo, myšlenka byla, že bude sloužit nejen jako muzeum, ale zároveň také jako kulturní a společenský stánek, z toho ale postupně sešlo. Jak to vidíte vy?

Nemyslím, že by z toho úplně sešlo, ale je pravda, že chci tuto jeho funkci v budoucnu zintenzivnit. Výstavní prostor v prvním patře muzea bude dále využíván jako galerie, menší výstavní místnost v přízemí bude věnovaná zejména Kladrubům, jejich historii, současnosti, přírodě a místním obyvatelům. V sále muzea se budou konat menší kulturní akce - vernisáže, kvízy, besedy atd., a to na pravidelné bázi. Každou výstavu pak plánuji podpořit přidruženými akcemi, zejména dětskými workshopy. Zároveň jsem otevřená nápadům na další činnosti a chci, aby měli všichni možnost podílet se na kulturním životě města.

Všimla jsem si, že jste začala město Kladruby propagovat také na Instagramu.

Ano, domnívám se, že i tudy je cesta dostat se do povědomí další skupiny lidí vedle dosavadní formy facebookového profilu, webu a tištěných propagačních materiálů. Chci nabídnout ucelený soubor kulturního dění ve městě, aby lidé měli snazší cestu, jak se k informacím o akcích dostat.

Černošínské muzeum hostí výstavu obrazů známého muzikanta Marcela Mersího Marka ze skupiny Děda Mládek Illegal Band.
Obrazy rozpohybujete telefonem. Marcel Mersí Marek vystavuje v Černošíně

Poslední výstava v muzeu trvala tři měsíce, čímž se nekonala žádná s vánoční tematikou, jako tomu bylo několik předchozích let. Vrátíte se k nim? A k dalším tematickým akcím dle ročního období?

Rozhodně bych chtěla vnést sezónnost do výběru některých vystavujících, byť to asi nebude úplně stejné jako v předchozích letech. Tematické sezonní akce budou určitě. Nejblíže mohu zmínit tradičně Velikonoční jarmark, s nímž se budou pojit velikonoční dílničky. Pak například Halloweenská party pro děti s přespáním v muzeu.

Zmínila jste na začátku Sulanův statek, jaké s ním máte plány?

Především bych ráda, aby Sulanovna žila. Je to prostor se skvělým potenciálem, který bych vedle stávající expozice historické zemědělské techniky a akcí, které zde během léta probíhaly v minulých letech, využila pro setkávání všeho druhu a podporu zemědělského ducha místa. V praxi to bude znamenat dobové scénky z venkovského života, prohlídky pro děti s ukázkami řemesel a další.

Kulturní akce v muzeu v poslední době stagnují a pokud se nějaká koná, návštěvnost není vysoká. Chodí spíše stále ti samí lidé, jak chcete nalákat nové?

Je velkou výhodou, že nyní jsme v muzeu dva, takže se s kolegou na akcích můžeme podílet oba a zároveň zvládat běžný chod muzea. Ráda bych zejména ze začátku zjišťovala, co by místní chtěli a potřebovali, o jaké akce vlastně stojí, a na základě toho bych se rozhodovala při tvorbě akcí. Zaměřit se chci i na propagaci, kterou bude nutné zlepšit.

Divadelní spolek Divoch a divadelníci z Domova Milíře sehráli ve stříbrském kině svá představení. Lidé je odměnili obrovským potleskem.
Princezna Ryba pobavila diváky ve Stříbře. Zahráli i divadelníci z Domova Milíře

Máte za sebou první vernisáž, jaké z toho máte pocity?

Vernisáž hodnotím skvěle. Umělkyni i taneční vystoupení jsem ještě přebírala po kolezích, takže jsem se zabývala pouze instalací a občerstvením. Účast byla vysoká a zpětná vazba od návštěvníků kladná. Do příštích vernisáží mám ještě několik detailů, které bych ráda doladila, ale už teď to vypadalo podobně, jak bych to chtěla i do budoucna. Jsem spokojená.

Práce je před vámi skutečně mnoho. Nějakou nejbližší chystanou akci prozradíte?

Hned 18. února vás mohu pozvat do Kulturního domu v Kladrubech, kam zavítá známý rybář Jakub Vágner s přednáškou Sladkovodní giganti. V nejbližších dnech pak chci oslovit veřejnost s prosbou o fotografie Kladrub a jejich spádových obcí v souvislosti s tvorbou nových propagačních materiálů. Ráda bych je nechala vyrobit než se rozběhne naplno turistická sezona.