Od počátku letošního roku platí zákon, který řeší domácí násilí. Zákonodárci dali mužům zákona do rukou účinnou zbraň. Policisté totiž mohou násilníky vykázat mimo jejich domov až na dobu deseti dnů. Příslušníci policie na Tachovsku zatím tímto způsobem vyřešili pět případů. „Vše se obešlo bez komplikací. Dotyční totiž pochopili, že kdyby toto rozhodnutí nerespektovali, vystavili by se tak stíhání ohledně maření výkonu úředního rozhodnutí,“ informoval nás Václav Blahník, mluvčí tachovské policie.

Muže zákona nemusí zajímat, kde tuto dobu vykázaní násilníci stráví. „Seznámíme je akorát s tím, jaká ubytovací zařízení jsou v okolí k dispozici. Pobyt si pochopitelně dotyční uhradí sami,“ doplnil Blahník. Pokud oběti chtějí pobyt násilníka mimo společný domov prodloužit a tato doba by měla být delší než deset dnů, pak už o věci rozhoduje soud, Podle zástupkyň něžného pohlaví je zákon rozumný. „Chlapi si pak rozmyslí, jestli nás zmlátí, nebo se budou snažit spor vyřešit rozumnou cestou,“ míní Jaroslava Kličková z Tachova. „Ačkoli jsem k českým zákonům dost skeptická, tento si pochvaluju.

V mém těsném sousedství žije žena, která se násilí ze strany jejího manžela podrobovala docela často. Od té doby, co vyhláška platí, se jí chlap ani nedotkl. Zřejmě si uvědomil, co mu v takovém případě hrozí,“ uvedla jedna z dotázaných žen, která si nepřála být jmenována. „Mohla bych sousedce přidělat problémy,“ vysvětlila nám. Ani mužská strana tento zákon neodsuzuje. „Co s člověkem, který si komplexy léčí na manželce? V této souvislosti bych byl rozhodně daleko přísnější a nekompromisní,“ říká Jan Chalupa z Plané.