Náměstí v Tachově a přilehlé ulice jsou nebo byly částečně rozkopané. Do centra okresního města se nastěhovaly bagry a dělníci provádějí výkopové práce. V současné době je několik výkopů v horní části náměstí Republiky. V ulicích přiléhajících k náměstí jsou výkopy zasypány a povrch zatím není definitivně upraven. V této části města se pracuje na výměně nebo rekonstrukci inženýrských sítí. „Jde o vodu, plyn i elektrické vedení," upřesnil Pavel Bluma z Odboru investic města Tachova.

A dodal také, proč byl krom jiných důvodů nutný zásah do sítí. „Připravujeme celkovou rekonstrukci náměstí a tak jsme majitele sítí iniciovali, aby provedli nutné zásahy a výkopové práce. Až bude náměstí po rekonstrukci, tak je tam už nepustíme," dodal. Po zasypání výkopů a skončení zmíněných prací stavebníci ale jen opraví tu část komunikace nad výkopem. Náměstí a přilehlé ulice tak budou mít nějakou dobu provizorní povrch.

Obyvatelé si na celkovou rekonstrukci náměstí a sjednocení povrchu budou muset ještě počkat. „Dva roky ji připravujeme a rekonstrukce náměstí není otázkou měsíců ale let," dále uvedl Bluma s tím, že město má před sebou asi dva roky dalších příprav. Rekonstrukce se bude týkat nejen povrchu vlastního náměstí, ale také samozřejmě silnice, chodníků a například i veřejného osvětlení. „Uvažuje se také o změnách dispozic parkování a také o případné změně ve vedení silnice," podotkla místostarostka Jana Hrčková. Jedná se také o druhu povrchu. Navrhovaná dlažba se jeví jako nevhodná.