Dva a půl tisíce korun. To je zhruba cena, za kterou zemědělci prodávají tunu obiloviny svým odběratelům. Tvrdí, že výkupní ceny jsou katastrofální. „Ty dva a půl tisíce korun je cena z roku 1987,“ řekl nám před časem Miroslav Bečvář, ředitel částkovského Agročasu.

S ním souhlasí i Olga Wolfová, která provozuje zemědělskou činnost v Třemešném.
„Je to opravdu hrůza. I za minulého režimu byly ceny lepší. Vstupy jsou třikrát, až čtyřikrát vyšší než tehdy a výkupní ceny jsou stále stejné. Za to se nedá moc vyrábět,“ podotkla Wolfová.

„Ty ceny jsou skutečně takové, ale příliš se neliší od cen v jiných evropských státech. O málo lépe jsou na tom jen Rakušané nebo Poláci. Bohužel, s cenami se nedá nic dělat,“ doplnil předseda Okresní agrární komory Stanislav Eberl.
Dále říká, že výkupní ceny obilovin jsou nyní zhruba o dvacet procent nižší, než ve stejném období minulého roku.
„U řepky šly ceny, ve srovnání s předešlým rokem, dokonce o pětadvacet procent dolů, ale i před rokem ceny všech komodit postupně klesaly,“ komentoval Eberl.

Přesto však zemědělci očekávají minimálně průměrné výnosy. „Podle toho, co jsem už sklidila, počítám, že výnosy budou mírně nadprůměrné,“ uvedla Wolfová.
I počasí zemědělcům vesměs přálo. „Počasí mělo dobrý vývoj, ale přeháňky by mohly mít dopad na kvalitu obilovin pro potravinářství,“ uvedl Stanislav Eberl.

Olga Wolfová dodává, že deště způsobily problémy se senem, které vlivem počasí shnilo.