Ale můj velice dobrý kamarád a spolužák ze střední školy Lukáš Popelka je zajímavý nejen sbírkou plechovek. Vždy se držel svých zájmů a koníčků. Jako malý kluk našel zálibu ve sbírání kartiček s hokejovými hráči a svoji první, nejoblíbenější a nejcennější kartičku, chtěl v dětství vyměnit za jinou. Tenkrát strašně pršelo a on ji muchlal v kapse u kalhot. Naštěstí si to rozmyslel a nyní je kartička na čestném místě v jeho albu.

Mimochodem sběratelství kartiček sportovních hvězd je například v USA velmi rozšířeným koníčkem a hodnota vzácných kartiček se pohybuje v řádech tisíců dolarů.

Představ mi kartičky. Co to vlastně je?

Na kartičce jsou zobrazeni různí hokejisté. Na titulní straně jsou v určitém hokejovém momentu a z druhé strany je soupiska toho, za jaký tým a v jakém roce hráli, kolik měří a váží. Každý hokejista má svoji kartičku. Kartičky se vydávají od české extraligy až po zámořskou NHL a další soutěže.

Od kdy kartičky sbíráš?

Od šesti let. Kamarád mě k tomu navedl a já se toho chytil.

Dají se koupit i dnes, nebo je to otázka historie?

Dřív to bylo tak, že kam jsem šel, tam se daly koupit, ale dnes tomu tak není. Byly k dostání ve sportovních obchodech, trafikách, papírnictvích. Jsou na to i specializované obchody, které mají větší výběr.

Kolik tenkrát stála kartička?

Prodávaly se v balíku, kde jich byl různý počet. Od pěti do dvanácti kartiček. Stará sezona byla levnější a každá kartička stála jinak. Pozlacené byly nejvzácnější. A mezi kamarády jsme si je vyměňovali. Když měl někdo jednoho hráče vícekrát, tak ho vyměnil za hráče, kterého ještě neměl.

Jak poznám cennou a vzácnou kartičku?

Tak to je těžké popsat. Má to mnoho pohledů, ale například: Kartičky mají vzadu číslo, kolik jich bylo vyrobeno na světě. Dál hráč, který byl nejlepší v době své aktivní činnosti. Některé kartičky jsem si našel na internetu a mám opravdu pár cenných. Jedna z nich byla v prodeji za 213 dolarů.

Kolik kartiček máš ve své sbírce? A která je tvá první a pro tebe nejcennější?

Ve sbírce jich mám přes pět tisíc, ale přesně je nemám spočítané. Nejcennější? Můj první brankář v mém prvním balíčku kartiček – Tom Barrasso.

Kupuješ si kartičky i dneska, nebo to byla otázka dětství?

Hodně v dětství. Když v dnešní době narazím na možnost kartičky koupit, jdu do toho. Poslední jsem kupoval tenhle rok v březnu, kdy jsem si v Tesku koupil čtyři balíčky za sedmdesát korun. To dřív stála ta samá kartička samotná sedmdesát korun.

Věděl si jako malý, že je to cennost?

Když jsem si to začal kupovat, byla to pro mě běžná věc. Spadl jsem do toho a musel jsem je kupovat dál a dál. Nejlepší byly kartičky z trafiky, ty totiž nejlíp voněly. Časem jsem si uvědomil, že to jednou bude cennost. A když jsem byl malý, řekl jsem rodičům, že si za ně jednou koupím dům. Dneska vím, že si za ně dům nekoupím, ale kdybych je poslepoval, domek by z nich byl.

Co s kartičkami hodláš dál dělat?

Sbírat dál. Vydržely doteď a nechám je netknuté. Určitě nemám v plánu je prodat.