VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výmluva na kloktání ústní vody před policisty neuspěje

Tachov - Vyzkoušeli jsme za vás, kolik promile máte v dechu po požití nevinně vyhlížejících pochutin a přípravků.

25.5.2012
SDÍLEJ:

ŠÉFREDAKTOR TACHOVSKÉHO DENÍKU Jiří Kohout láduje pralinky. Po pěti snězených nadýchal bezmála tři promile. Foto: Josef Holek

Možná už jste se s takovou situací setkali – ráno si vyčistíte zuby, vykloktáte ústa ústní vodou, obujete se, vycouváte s autem a jedete. Pět minut. Možná ani ne. Můžete mít za tu dobu v dechu stopy alkoholu, který ústní voda obsahuje? Bohužel, můžete.

V redakčním testu jsme si tuto skutečnost ve spolupráci s dopravním inspektorátem tachovské policie ověřili. „Slyšel jsem už řadu zaručených zpráv, po čem je možné nadýchat alkohol. A po čem ne. Proto jsme se rozhodli tento test vyzkoušet a vybrali jsme zcela běžně užívané pochutiny, které na první pohled vypadají nevinně," vysvětlil šéfredaktor Tachovského deníku Jiří Kohout.

Do testu jsme zařadili čokoládové pralinky plněné 45% vínovicí, tedy skutečným alkoholem, žádnou náhražkou. Dále nealkoholické pivo s obsahem půl procenta alkoholu, ústní vodu a kvašený sladový nápoj s ovocem, který obsahuje 4,5 procenta alkoholu. Mezi lidmi je také rozšířen mýtus, že lze naměřit alkohol v dechu také po extra silných mentolových bonbonech.

Toto tvrzení nám hned úvod testu vyvrátil. „Předpis policistům stanoví, že odborné měření hladiny alkoholu v dechu lze provést nejdříve patnáct minut po požití alkoholu a nejdříve tři minuty po vykouření cigarety v případě kuřáků," poučil nás dopravní policista Milan Tarbajovský. Vzápětí nám ukázal výsledek prvního měření, kdy po požití silného mentolového bonbonu ukazoval přístroj Dräger nula promile v dechu.

Testovací měření jsme rozprostřeli do čtyř časových hladin – ihned po požití, minutu po něm, dále po pěti a patnácti minutách. Nejvyšší výsledek byl naměřen v případě čokoládových pralinek, ústní vody a sladového nápoje. „Ihned po vykloktání ústní vodou jsem nadýchal 4,1 promile alkoholu," vyjádřil své poznatky spolupracovník redakce Josef Holek. Ten také vyzkoušel ovocný kvašený sladový nápoj – po vypití 0,33 litru nadýchal 3,93 promile alkoholu. Pět snědených pralinek s náplní vínovice znamenalo necelá tři promile. Všechny uvedené hodnoty po minutě prudce poklesly, ovšem sladový nápoj prokazoval ještě patnáct minut po vypití 0,11 promile.

Policisté v souladu s návodem k použití testovacího přístroje a interním předpisem musí dbát na dodržení uplynutí alespoň 15 minut od posledního požití jídla nebo tekutin (včetně použití ústních sprejů, ústní vody apod.). V případě, že motorista nadýchá alkohol, provádějí po pěti minutách opakované měření. Podle našeho redakčního testu by už v té době mělo být jasné, zda řidič skutečně před jízdou pil. Výmluvy bývají různé, často bizarní. „Ale postupem času takových výmluv ubývá," uvedl dopravní policista. „Setkali jsme se ale s výmluvami na švestková povidla či švestkový kompot, na rumové pralinky," dodal.

K dalším mýtům, jak nenadýchat, patří například rozkousání několika kávových zrn. „Takový mýtus je mezi řidiči skutečně rozšířen. Je to tak, že pivo je z úst cítit a kávová zrna toto aroma eliminují. Rozhodně to ale neznamená, že by přístroj obsah alkoholu v dechu nezaznamenal," uvedl dále Tarbajovský.
Všeobecně se říká, že člověk se z opice vyspí. „To je také mylná představa, spánek hladinu alkoholu neodbourává, ale spíše udržuje, spalování ale ráno pokračuje intenzivněji," vysvětlil Deníku policista.

Autor: Jiří Kohout, Josef Holek

25.5.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Stezka do Plané už svítí
14

Stezka do Plané už svítí

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Chceme letos vydělat a zisk věnovat na dobrou věc

Tachov – Ke konci kalendářního roku v Tachově už několik let neodmyslitelně patří fotbal v sálové kopané O zašmodrchanou tkaničku.

Bitka cizinců v Mlýnci. Jeden bodl druhého do břicha

Mlýnec - Záchranná služba zasahovala v noci na neděli v Mlýnci.

Dvě medaile z republikových pohárů

Tachov – Nejdůležitější závod sezony, zimní poháry mladších žáků, mají za sebou deseti a jedenáctiletí plavci Plaveckého klubu Tachov.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT