Zaměstnanci velkých firem, zvláště tam, kde vyrábějí součástky pro automobilky, nemají dobré vyhlídky.
Podobně nemilosrdně, jako Alcoa Fujicora Stříbro vyhodí během léta 800 lidí, budou v příštích letech postupně přesouvat výrobu za levnější pracovní silou i další firmy. Trend byl už dávno odstartován.

Ředitel tachovského závodu na výrobu plastových dílů pro automobily Torsten Schirhoff o této možnosti otevřeně hovořil už vloni.
„Jakmile náš americký majitel usoudí, že nejsme kvůli nákladům na výrobu schopni konkurovat našim obchodním rivalům, výrobu přesune na východ,“ říkal během posledního vyjednávání s odboráři.

„Že to majitel může udělat, dokládá případ naší firmy v Německu. Tamní platy byly tak vysoké, že se výroba stěhovala do Tachova,“ řekl šéf podniku.
Další firma, tentokrát z průmyslového areálu ve Vysočanech, část zakázek přesunula z příhraničí do levnější destinace už před čtyřmi roky.
Kabely se místo Čechů naučili montovat Tunisané.

„Ohroženi jsou nejen kmenoví zaměstnanci, ale i lidé z malých společností , jež pro tyto giganty dělají subdodávky. Třeba v případě Alcoy takto přijde o práci přibližně stovka dalších osob,“ zmínil Eduard Šimůnek z Úřadu ráce v Tachově.
„Propouštění hrozí v podstatě zaměstnancům všech firem, které nevyrábějí vlastní finální produkt,“ vysvětluje předseda Hospodářské komory Plzeňského kraje Zdeněk Mužík.

Třeba v Kermi Stříbro, kde vyrábějí radiátory, se propouštění bát nemusejí.
Na pozoru by se ovšem měli mít ve firmách, kde lisují pro automobilky plasty, vyrábějí koberečky, nebo šijí kožené potahy.
Zahraniční firmy přišly do příhraničí kvůli nízkým mzdám, dělníci pobírají kolem 16 tisíc korun hrubého, ženy o tisíc korun méně.
Zaměstnanci ovšem chtějí více, vzrostl i tlak odborových svazů.

A konečně, posílila koruna vůči euru a podniky mají problém konkurovat.
„Ve výrobě komponentů pro automobilový průmysl je šílená konkurence. Je tak velká, že výpadek jednoho dodavatele jsou okamžitě schopné nahradit tři další podniky se stejným výrobním programem,“ popsal kdysi ředitel Grammeru Tachov Martin Kořínek.