Hrad z větví tyčící se do téměř dvoumetrové výšky nad vodní hladinou, nory v hrázi potoka, desítky pokácených stromů, vysoké hráze a zatopené louky. Takový pohled se naskytl v sobotu výpravě pětadvaceti zájemců o život bobra evropského. Skupinu provázela a o přírodě vyprávěla zooložka ze Správy Chráněné krajinné oblasti Český les v Přimdě Petra Cehláriková. První zastavení a prohlídka bobří činnosti byla u Kateřinského potoka nedaleko Hošťky, kde žije jedna rodina vodního savce.

Tamní rodinka má podle slov Cehlárikové v současnosti mláďata a v kácení stromů podél toku se činí. „Postavili si zde hrad, polohrady, nory a samozřejmě také hráze. Hrad je důmyslná stavba, s komorami a možností regulace teploty. Protože se v průběhu roku mění výška hladiny, tak bobři obývají ta obydlí, která mu nejvíce vyhovují,“ popsala zooložka. Na řadu přišla i otázka, čím se bobři živí. „V létě žere trávu, vegetaci, vodní rostliny. V zimě pak části stromů a keřů. Ty jsou pro něj ale hůře stravitelné. Nežere ale ryby, jak si často lidé myslí,“ vyvrátila názory Cehláriková.

Za poznáním bobra se vypravila Bohuslava Holzknechtová ze Stříbra. „Nalákala mě dcera. Měla letáček a zalíbilo se nám to. Jsme milovníci přírody, kam často chodíme. Zde je ale také odborný výklad a to je moc dobře,“ pochvalovala si procházku kolem Kateřinského potoka.

Výprava se po prohlídce bobřího obydlí přesunula po louce asi kilometr proti toku potoka. Tam si další bobří rodinka vybudovala hráz přímo pod mostem u silnice. Opět přítomní mohli vidět čerstvé okusy stromů a zatopenou část louky a porostů.

Smysl podobných výprav je v ekologické výchově veřejnosti a cílem je seznámit zájemce s životem v přírodě. „Ze začátku si lidé sami řekli o podobné akce. Pořádali jsme asi před pěti lety tedy takové neoficiální vycházky. Dnes jsou exkurze vedené v rámci přírodovědných procházek,“ vysvětlila Cehláriková.