VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výprava za žulami do okolí Ostrůvku

Tachovsko – Geologům nejsou neznámé pojmy jako kladrubský, borský nebo rozvadovský žulový masiv.

23.8.2011
SDÍLEJ:

Bizarně zvětralé skály v lokalitě Šelemberk. Foto: Miroslav Trégler

My se dnes zatouláme na posledně jmenovaný, a to do hvozdů Českého lesa. Východištěm nám bude osada Ostrůvek, kde bývala dříve sklárna, později lovecký zámeček knížecího rodu Windischgrätzů. Bez velkého bloudění lze navštívit několik bizarních skal, a to v místech, kde stával hrádek Šelmberk (též Starý zámek). Z Ostrůvku k nim vede zelená turistická cesta a od panelu naučné stezky (věnovanému právě našemu hrádku) pak vrcholová odbočka (zelený trojúhelník).

Staré zvětralé, ve skále vytesané schůdky, nahradil krátký žebřík, po kterém bez větších obtíží vylezete na plošinku, kde stávalo snad dřevěné stavení. Kdo ví? Nicméně pojďme k historii o mnoho starší, a to ke skalám. Na již zmíněné plošince, ve stínu bukové koruny je skalní miska naplněná vodou. Skalisko s detailně a téměř vodorovně zvětralými liniemi (lavicemi), zelené od mechorostů a ozdobené kapradinami, má rozhodně své kouzlo. Totéž platí o nedalekém skalní převisu (sluji) a bloku připomínajícím věž.

Za stále znatelným příkopem se nachází další výchoz, jež Jiří Hlávka popisuje jako centrální. Leží totiž na vrcholu šelmberské vyvýšeniny. U tohoto místa se podržím popisu již zmíněného a oblíbeného geologa publikovaného v časopise Český les (6/2009), z něhož vyjímám: „Centrální výchoz, který lze s trochou nadsázky označit za „skalní město“, s řadou solitérních obřích balvanů a průrvou připomínající v jihozápadní kontuře „jeskyni“ … dominující skalní blok ukončený mohutným balvanem, který vytváří výrazný převis … na jeho vrcholu lze však spatřit vzácný geologický výtvor – velmi pěkně utvářenou „obří mísu“, resp. „mrazový hrnec“ … myslím , že se jedná o unikátní a nejhezčí ukázku tohoto fenoménu v celé CHKO Český les“.

Mne tentokráte nejvíce nadchlo nejseverněji položené skalisko, a to nejen tím, že díky malé mýtince je aktuálně více přehledné a lépe fotitelné. Jde tu o krásnou ukázkou mrazového srubu a střední partii bych popsal „něco mezi skalním hřibem a cukrovými homolemi s čepicí“. Zní to poněkud „divoce“, ale zkuste si sami popsat tak úžasné dílo přírody!

Vedle krásných skalek můžete v okolí Ostrůvku narazit i na zajímavé rostliny či houby. U cesty pod Knížecí strom je to například mohutná ozdobná kapradina pérovník pštrosí, při cestě na Zlatý potok jsem asi před deseti lety nalezl převzácnou, kriticky ohroženou kapradinku vratičku heřmánkolistou. Je to takový objevující se a zase mizející druh, samozřejmě díky své velikosti snadno přehlédnutelný. Roztroušeně se ve zdejších lesích nachází horská plavuň pučivá, místy jde o porosty velikosti několika desítek metrů čtverečních. Z hub vázaných na tlející dřevo jsem tu v posledních letech mimo jiné nalezl korálovec bukový a korálovec jedlový (obojí přímo v PR Ostrůvek) nebo vzácnější kotrč Němcův, jež je v Červeném seznamu hub (makromycetů) České republiky z roku 2006 považován za druh ohrožený.

Miroslav Trégler

23.8.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení