„Samice výra nemá křídlo. Vlítla do drátů elektrického vedené a byla popálená. Stejně tak se k nám dostal i samec výra," popisuje Karel Bobál ze záchranné stanice živočichů ve Studánce.

Zvířata s trvalým handicapem se do volné přírody nevypouští, protože by se ve volné přírodě o sebe nepostarala. „Trvalý handicap se do volné přírody nevypouští, ale když v pořádku odchová svá mláďata, tak je určitě navrátíme zpět do volné přírody."

Snůšku má výr na zemi a samice snáší obvykle jedno až tři vejce, které zahřívá 30–35 dní. Tím to ale nekončí. Dalších 30 dní trvá tak zvaná hnízdní péče.

Záchranné stanice po celé republice mají několik poraněných výrů do roka. „V současné době nemáme žádného výra. Nedávno jsme jeden pár měli, ale nezahnízdil nám," sdělil Pavel Moulis ze Záchranné stanice živočichů Rokycany a dodal: „Odchov v zajetí a navíc se zraněním, to je opravdu unikát. Když se odchov celkově podaří, je to taková třešnička na dortu, kdy se zúročí několikaletá práce. Před časem jsme měli pár trvale handicapovaných poštolek, ty nám vyvedly mláďata, které jsme navrátili zpět do přírody. Celkově se snažíme navracet živočichy zpět do volné přírody."

V záchranné stanici živočichů ve Studánce je v současné době několik dravců, sov a divokých prasat. Letos už bijí na poplach i kvůli zmijím. „Jsem si jist, že jich letos bude hodně. Jak vysvitlo to první sluníčko, už mě paní volala, že má jednu zmiji na zahradě a kolega Moulis z Rokycan byl na výjezdu kvůli užovce obojkové," vypráví Bobál.

Výr velký ale není jediným trvalým živočichem v této stanici. Mezi další obyvatele s trvalým postižením patří i čáp Pepa, který na zimu neodlétá a zůstává ve stanici, také dvě divoká prasata Maruška s Janičkou,které odchoval jako malá selátka a v současné době váží přes sto kilogramů.

„Celkově máme ve stanici málo zvířat, protože nás jako stanice pokrátili o dotace kvůli úsporám. V současné době máme i kapacitu nižší kvůli parametrům, co se týče prostoru pro živočichy. Finance jsme na novou výstavbu nedostali. Plánovali jsme, že některé voliéry dostavíme, ale bohužel nejsou peníze," povzdychl si Bobál a dodal: „Proto jsme se obrátili na sponzory jako byla třeba Pila a truhlářství ve Lhotce, kteří nám věnovaly trámky a prkna. Nebo jedna paní nám donesla několik balíků hřebíků po zemřelém manželovi."

Letos plánuje stanice přestavbu voliér, které zde mají už sedm let , dále oplocení u rybníka, který záchranná stanice používá pro vodní, brodivé ptáky a vydru říční. Záchranná stanice ve Studánce je také jedinou stanicí v Západních Čechách s rybníkem.

Gabriela Jägerová