Průvodce z řad zaměstnanců regionálního pracoviště Správa CHKO Český les, známý arborista Ladislav Lokajíček provede zájemce v sobotu 16. dubna asi sedmikilometrovou trasou, z níž větší část povede Naučnou stezkou Lesná, až k listnatému velikánovi. Se svojí výškou kolem 30 metrů a obvodem kmenu kolem 640 cm je Schönwaldský jasan zapsán mezi chráněné památné stromy Česka. Procházka je zaměřena především na význam památných stromů a důvod jejich ochrany, ale díky zvolené trase se účastníci expedice okrajově dozví i základní informace z historie osídlení příhraničí a sklářství v Českém lese.

Organizátor procházky upozorňuje, že akce se koná za každého počasí, takže je třeba přibalit do batohu kromě svačiny také raději deštník či pláštěnku a na nohy nazout pevné terénní boty. Trasu zvládnou i děti. Sraz je v 9h u hřbitova v Lesné, kontakt na průvodce a bližší informace jsou k nalezení ZDE.

Ilustrační foto.
Zmar. Zahrádkáři vyhazují zmrzlá rajčata

Exkurze Památné stromy na Tachovsku je zároveň první konanou akcí z letošního programu Pojďte s námi do přírody 2022! v Českém lese. Jeho organizátoři letos již po třinácté připravují kompletní kalendář přírodovědných akcí, přednášek, besed či workshopů, které by se měly uskutečnit v průběhu celého roku v Plzeňském a Karlovarském kraji. Během následujících týdnů bude kalendář dle slov Lucie Koryťákové Novákové, pracovnice AOPK ČR pro práci s veřejností v Českém lese, hotov a jako vždy distribuován do škol, infocenter či muzeí v obou zmiňovaných krajích. O jeho vydání bude Deník včas informovat.