VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vysoké poplatky tíží důchodce

Tachov – Václav Novák z Tachova celý život dělal řidiče. V rukách držel volanty jak osobních vozů, traktorů i nákladní Tatry. Ke konci aktivního pracovního života se potýkal s nedostatkem pracovních příležitostí, ale s problémem se dokázal vypořádat.

5.4.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Dnes je v Domově pro seniory v Tachově U Penzionu a v klidu by chtěl užívat zaslouženého odpočinku. Jenže přišly další problémy. „Víte, na chodbách našeho domova máme pěkné nástěnky, ale o problémech, které senioři mají, se tam nepíše,“ s těmito slovy přišel do redakce Tachovského deníku.

Neúnosný stav je od nového roku

V současné době tomu bude pět let, co senior služeb domova využívá, ale podle jeho slov je dnešní stav téměř neúnosný, a v tíživé situaci není sám. „Začalo to vše po sloučení penzionu pod jednoho provozovatele. A pak nám zvedli poplatky za služby o tři sta korun,“ začal s výčtem potíží, které se točí zejména kolem peněz. „Když mám na pokoji mikrovlnou troubu, platím navíc šedesát korun. Za televizi padesát, za lampičku čtyřicet a za sklípek rovnou stovku,“ pokračoval ve výčtu nákladů. „To před tím nebylo, až nyní od nového roku, po sloučení,“ dodal.

Částka za poskytované sociální služby je složena z několika dílčích úhrad. „Zjednodušeně můžeme říci, že jsou to úhrady za ubytování, za stravu, za poskytovanou péči a úhrada za fakultativní činnosti. Poplatky za elektrospotřebiče patří svým charakterem do úhrady za fakultativní činnosti, z tohoto důvodu nemohou být zahrnuty v jiném typu úhrady,“ vysvětlil ředitel Centra sociálních služeb Tachov Lukáš Bardon.

Platí i za ledničku nebo vařič

Dříve senioři poplatky za elektrospotřebiče sice neplatili, ale protože si klienti pořizovali stále více spotřebičů, musel domov přijít s opatřením. „Nárůst počtu elektrospotřebičů, kterými si uživatelé vybavovali své pokoje, měl za následek zvýšené náklady za elektrickou energii pro organizaci. Bylo tedy nutné tento nárůst nákladů vykrýt odpovídajícími příjmy,“ vysvětlil dále Bardon a dodal: „Díky tomuto opatření si mohou uživatelé vybavit pokoj libovolným spotřebičem a přitom je tento způsob spravedlivý vůči těm, kteří nevyužívají žádný zpoplatněný elektrospotřebič.“

Finanční problémy po nárůstu poplatků nemá jen Václav Novák. „V domově má tyto potíže více lidí. Jsem předsedou Výboru osob, a tak jsem se vydal za řiditelem. Ten mi sdělil, že poplatky mohou být nižší, ale jen když nám zvednou dotace. Pokud vím, tak nám je zvedli, ale poplatky nikdo nesnížil,“ stěžuje si Novák. Situace s dotacemi je ale složitá. „Uvedl jsem, že pokud by dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí byla v takové výši, aby pokryla veškeré zvýšené náklady organizace, související s poskytováním sociálních služeb, nebyl by důvod jakkoli navyšovat úhrady, v ideálním případě by mohlo dojít i ke snížení vybraných úhrad. Bohužel, přiznaná dotace z ministerstva pro letošní rok je opět nižší než dotace obdržená v loňském roce,“ poukázal ředitel na menší objem dotačních prostředků.

Nižší poplatky jsou nereálné

Senioři se tak snížení poplatků jen tak nedočkají. Omezila by tím totiž kvalita poskytované péče. Podle ředitele Bardona za stávající finanční situace organizace není tedy příliš reálné očekávat plošné snižování úhrad. „Znamenalo by to omezit počty zaměstnanců v přímé péči a to je cesta, která je naprosto v rozporu s naším cílem poskytovat kvalitní sociální služby, protože kvalitní sociální služba je zcela závislá na dostatečném počtu kvalifikovaných zaměstnanců,“ informoval Bardon. Centrum sociálních služeb hledá jiné způsoby, jak snižovat náklady. „Ostatně také proto, aby finanční náročnost pro naše uživatele byla přiměřená a nepředstavovala pro ně nepřiměřenou zátěž,“ dodal.

Částka, kterou platí Václav Novák za služby v domově U Penzionu je podle něj obrovská a pomoc nevidí ani ze strany vlastní rodiny. „Celkem se všemi poplatky platím deset tisíc korun. K tomu ještě dvanáct set za léky. Mám syna, ale co po něm můžu chtít, když teď může přijít o práci,“ krčí rameny Novák a pro seniory v podobné situaci hledá dobré duše. „Víte, podnikatelé, kteří mohou, sponzorují sport a hlavně pak fotbal. Bylo by to moc fajn, kdyby se taková dobrá duše našla a podpořila třeba nějaké aktivity seniorů v domově,“ vyzval ku pomoci Novák.

Autor: Antonín Hříbal

5.4.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozkvetlé třešně u Těchlovic.
12

Síla přírody: ohořelé větve rozkvetly

Pavel Vrba

Vrba: Máme co napravovat

Asistenční pes s vámi nesmí, slyšela vozíčkářka v obchodu

Plzeň - Personál prodejny a ostraha zákaz vstupu popřely.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Horní Kozolupy – Jako jediná strana v celém okrese dokázala KSČM v parlamentních volbách v roce 2013 získat přes padesát procent hlasů. Konkrétně 50,84%. Komunisté vůbec měli ve všech volbách v této obci na růžích ustláno.

Hubník: Škoda první půle

Lugano (od zvláštního zpravodaje deníku) – Utkáním proti Luganu naskočil znovu do mužstva po dlouhé pauze zaviněné vleklým zraněním. Svůj návrat si ale kapitán Viktorie Roman Hubník představoval určitě jinak. Jeho tým prohrál v Luganu 2:3 a ani on sám neměl svůj den.

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení