„V neděli jsme na oslavili jubileum, a to 25. Mezinárodní výstavu našeho klubu,“ sdělil Deníku za pořadatelský Klub koček Karlovy Vary Jan Choulík s tím, že nejpočetněji byla na výstavě zastoupena plemena koček mainská mývalí a v neděli pak plemena kočiček britských. „Někteří vystavovatelé tady prezentují své kočičky po oba dny, někteří přijíždějí jen na jeden den,“ doplnil Choulík.

Vystavené kočky posuzovalo tradičně pět mezinárodních rozhodčích z Francie, Švýcarska, Německa a ČR. Ti posuzují standard podle popisu, jak by mělo každé plemeno vypadat. Určuje se tedy také kondice a předvedení. „Kočka se totiž musí umět chovat i v tom stresovém prostředí, které na výstavách panuje,“ uvedl Choulík.

Na výstavě se předávala také cena starosty Chodové Plané. Tu Ctirad Hirš předal Markétě Simanové ze Zadní Třebáně za koťátko plemene Norská lesní.

Velkou zajímavostí výstavy byla podle organizátorů prezentace málopočetného plemene burmilla. Jednou z chovatelek burmill a také organizátorkou sobotní prezentace, byla Eva Motáková z Chodové Plané. „Burmilly jsou malé plemeno a v České republice se nechovají dlouho, přibližně tak deset let,“ řekla Deníku chovatelka s tím, že v Česku existuje osmnáct stanic tohoto plemene.

V Chodové Plané byly k vidění stříbřité i zlaté burmilly. „Tyto kočičky jsou velice nenáročné na údržbu, nemusejí se tolik česat a nejsou náchylné na chlad. Jsou výborné k dětem, protože jsou velice společenské, mazlivé,“ uvedla Motáková. Právě společenskost a mazlivost jsou podle ní hlavními výraznými znaky, kterými se burmilly od ostatních plemen odlišují. „Zatímco ostatní kočky jsou skutečně hrdé osobnosti, burmilly přítomnost lidí vyhledávají. Vítají každou návštěvu, rády se mazlí a asistují člověku při všech jeho činnostech. Často žertem říkám, že to jsou takoví pejsci v kočičí kůži,“ vysvětlila chovatelka.