Zdeněk Rolko se narodil v Plané, od tří do dvaceti let žil v Chodové Plané odkud se pak odstěhoval do Plzně, jak sám říká, hledat větší životní možnosti. Sedmým rokem pobývá v krajském městě a neplánuje přesun někam jinam. Vyučený elektronik nemá se svou profesí v současnosti nic společného, věnuje se malbě a žije na volné noze.

Co vlastně dělá malíř na volné noze?

Dělám malby všeho druhu na objednávku a druhá činnost je, dodávání, přesněji řečeno dohlížení, na lidi, kteří studují Kurzy na zlepšení nebo zefektivnění různých oblastí života, má práce zde je postarat se o to, aby měli lidé z těchto kurzů plné pochopení a mohli je požívat v životě.

Kam chodíte hledat inspiraci, jak se říká, kde vás líbá múza?

V reálném životě. Jak se každodenně pohybuji mezi lidmi, tak pozoruji, jak se chovají, jak reagují, co jim chybí a jak to všechno vlastně funguje a potom mě něco napadne a tak si to zapíšu než přijde jiný nápad.

Zdeněk Rolko a jeho tvorba

Máte svého „velkého učitele"?

Ano, právě Milan Reitinger mi dal tu možnost u něho pomáhat a cca rok se rozvíjet. Dal mi mnoho rad a pouček jak dělat toto a tamto a spousty maličkostí, kterých si běžně nevšimneme, ale pro malíře je to zásadní. A tak po devíti měsících, kdy jsem s Milanem trávil denně devět hodin u zdi a maloval malby, jsem začal mít jistotu jak malovat a našel jsem si svůj způsob a postup v malování.

Jakou techniku malby používáte k tvorbě svých obrazů?

Technika se nedá lehko popsat, ale používám tužku, tuhy, akryl, tuže a to se snažím kombinovat. Při malbách na zeď také používám spreje a stříkací pistole. Od začátku používám akrylové barvy, to jsou vodou ředitelné. A jelikož jsem začínal malováním na fasády, tak jsem si oblíbil fasádní barvy. Byl jsem učen na hrubém povrchu, takže maluji jak na plátna, na desky a vlastně na cokoliv.

Malujete podle fotografií nebo někdy i v exteriéru?

V současné době maluji většinu maleb z fotografií. Malby zachycují trochu jiný úhel pohledu než má fotografie. Protože pracuji zhruba sedmdesát hodin týdně, nemám tolik možností vyrazit do terénu. Do budoucna mám v plánu vyrazit i tam a zachytit na plátně krajiny a mé pohledy na svět. Také se moc těším až budu malovat obrazy z představ, které mi běží hlavou, až je budu moci zvěčnit a ukázat je lidem.

Co se snažíte vždy vystihnout na obraze? Jde vám o detail zasazený v kompozici nebo spíše o celek?

Je to obraz od obrazu, podle toho, co chci zachytit, pokud je to portrét, tak se koukám na celek a když bych například maloval ptáčka v hrsti, tak se soustředím na detail. Pro mě je nejdůležitější vytvořit v tom daném obrázku život a emoce do té míry kam mě to až pustí.

Jak dlouho se věnujete výtvarné činnosti a jak „to vše vlastně začalo"? Kdo vás k malovaní přivedl?

Malování mě bavilo už od malička, pamatuji se, že na základní škole jsem se zajímal o malování, ale neměl jsem dostatečně dobrou techniku a tak jsem toho zanechal. V roce 2010 jsem dostal příležitost pomáhat s malbami na fasády a menší malby na školkách a tak jsem se pomalu učil, jak správně míchat barvy, jak se překrývají a další pravidla a poučky potřebné, abych se posunul dál, a tak po dvou měsících výpomoci jsem si založil živnost a začal jsem naplno malovat. Jsou to tři roky, co téměř každý den držím v ruce štětec a maluji a hledám nové způsoby jak to dělat lépe.

Zdeněk Rolko a jeho tvorba

Jak dlouho vám trvá namalovat obraz? Jde-li se vůbec takto zeptat…

Je to kus od kusu a také jak se vyspím (úsměv). Může to být od tří do třiceti hodin. Odvíjí se to podle barev, složitosti, rozmístění objektů a tak dále.

Vaše další zájmy a záliby…?

Sport, respektive fotbal je moje třetí láska, jinak mam rád jakýkoliv sport a aktivitu, kde můžu na chvilku vypnout. Rád hledám nové informace jak dělat věci lépe, nejen v malování, ale všeobecně ve všem. Baví mě studovat o životě a pomáhat lidem.

Pojďme k vaší výstavě v Chodové Plané. Pozvěte naše čtenáře na tuto výstavu. Co uvidí?

Zvu vás na mou první výstavu obrazů na téma Chodová Planá taková, jakou jí znáte. Můžete se těšit na úžasný pohled typických míst z Chodové Plané a budete se divit, že i Chodovka je krásná! Podíváte se na ty nejkrásnější místa v různých ročních obdobích, zachycené a namalované několika způsoby, pokud vás zajímá jak, tak se osobně zastavte.

Součástí výstavy je také promítání klipů. Oč půjde a proč právě tato tématika?

Půjde o dvě různé oblasti problematiky vyskytujících se téměř všude, jedno promítání klipů je zaměřené na prevenci zneužívání drog, kde klipy ukazují co různé drogy způsobují a jaký to má dopad na životy lidí, co je berou a těch okolo nich.

Druhý typ klipů je 21 pravidel, které když člověk používá tak směřuje správným směrem v životě, aby mohl být šťastný.

Každý si zde může najít klip, který ho osloví, a když to něco pozitivního způsobí, tak budu velice rád.

Důvod je jednoduchý, rád ukazuji věci tak, jak jsou a pokud to pomůže někomu otevřít oči, anebo naopak dát informace k tomu, aby se zachoval správně, tak je tohle bonus k mé výstavě.

Obrazy budete prodávat a výtěžek půjde na dětský domov Čtyřlístek v Plané. Proč právě tam?

Je to nejbližší město, kde můžu mým darem pro děti něco hodnotného způsobit, a taky si myslím, že právě v dětském domově děti potřebují velkou podporu, aby se mohli lépe poprat s životem.

Co vás motivovalo k tomu, pomáhat dětem?

Rád pomáhám a snažím se realizovat v jakékoliv činnosti, jejíž účelem je pomoc. Proto když maluji, chci aby to mělo nějaký hlubší význam, tak jsem se rozhodl, že touto výstavou podpořím děti. A tyto děti nemají rodiče, sice vím, že jim peníze rodiče nenahradí, ale mohou tak získat alespoň to, co k životu potřebují.

Výstava obrazů: Chodová Planá taková, jak ji známe

Výstava obrazů Zdeňka Rolka se chystá v chodovoplánském kulturním domě. Program v předsálí začíná v pátek 18. října v 17 hodin otevřením pro veřejnost. Následuje zahájení výstavy a představení malíře. V 18 hodin vystoupí děti místní základní školy.

Odhalení obrazů je plánováno na 18.30 a od 20.30 jsou všichni zváni na taneční zábavu. Sobotní výstava začíná v 10 hodin a od 11 hodin se budou promítat klipy Řekni ne drogám a Řekni ano životu. Na druhou hodinu po poledni se chystá dražba vystavovaných obrazů. Finanční výtěžek půjde do Dětského domova v Plané. Odpoledne se pak opět budou promítat klipy a večer v 18 hodin dojde na soutěž Karaoke. Nedělní program výstavy začne v deset hodin a ve 13 hodin bude výstava ukončena.