Město čeká na projekt na opravu hradeb, která by podle předběžných odhadů mohla stát kolem deseti milionů korun.

Pohyb v blízkosti sesunutých hradeb by mohl znamenat až smrtelné nebezpečí. Proto se radnice raději rozhodla zakázat do ohrožených míst vstup. „Uzavřen je zhruba půlkilometrový úsek od sochy svatého Jána až ke vstupu do parku u Komerční banky," upřesnil Deníku místostarosta Karel Lukeš.

Nařízení o zákazu vstupu se vydává z důvodu podmáčeného terénu a pádu městských hradeb, kde je nebezpečí dalších sesuvů půdy, píše se doslova v nařízení vydaném 11. června.

Vstupy do městského parku v uvedené lokalitě severně od centra jsou zabezpečeny pletivem a prostory průběžně monitoruje městská policie. „Zatím jsme nikoho nechytili, že by se chtěl dostat do míst, kam je vstup zakázán," uvedl Deníku městský strážník Jiří Sigmund.

„Hradby jsou spadlé z poměrně velké výšky, prostor stále skýtá nebezpečí a myslím, že lidé si to uvědomují a respektují tuto hrozbu," dodal strážník. V případě porušení zákazu nicméně hrozí, kromě nebezpečí úrazu, také vysoká pokuta.

V současné době, jak Deníku řekl místostarosta, se zpracovává projekt na opravu sesunutých městských hradeb. „Statici sledují, jak se situace vyvíjí, zda posuvy pokračují a jak by se mohlo dále postupovat. Projekt na opravu bude hotový do konce srpna a pak začneme hledat možnosti, jak opravu financovat," doplnil Lukeš.

Radnice počítá s investicí z městského rozpočtu, ráda by ale také získala dotaci. „Dotaci bychom chtěli, ale příspěvek na takovou opravu by byl reálný až v roce 2015. Tak dlouho čekat nechceme a budeme tedy hledat další možnosti," uvedl místostarosta.

Město chce k opravě sesunutých hradeb využít plánovanou revitalizaci městského parku. Ta by se měla dělat v příštím roce. „V souvislosti s revitalizací celého městského parku chceme vyřešit i poškozené městské hradby," potvrdil Lukeš.

Hradby ve Stříbře už v posledních letech několikrát dokázaly svoji sílu a nevyzpytatelnost.

V lednu letošního roku se sesunuly v centrální části klášterních zahrad, v prostoru schodiště. V květnu roku 2011 se kameny ze zdiva vyvalily na rozhraní ulic Na Příkopech, Sokolská a V Domkách. Největší katastrofu ovšem hradby způsobily v červnu roku 2010, kdy se jejich část sesunula na rodinný domek. Ten byl sice do značné míry poškozen, ale naštěstí se tenkrát nikomu nic nestalo.