„Není to úplně náš revír, tato lokalita spadá už pod kolegu Bobála z Tachova, ale zaměstnanci firmy volají na všechny světové strany s tím, že kolega teď nemůže a pták krvácí," popisuje začátek Karel Makoň ze záchranné stanice živočichů v Plzni. Domlouvá se pak s kolegou zvířecím záchranářem Karlem Bobálem, že na hranice okresu dojede pro krvácející volavku bez nohou z Plzně, jelikož je to blíž a už je na cestě. „Ještě jednou volám do firmy, abych se ujistil, že jde opravdu o volavku a tak vážná poranění. Ano, ano, je to určitě volavka, nemůže létat a nemá spodní část nohou, z těla jí trčí jen krátké krvavé pahýly," popisuje dále Makoň.

„Přijíždím na místo, otvírám obrovskou krabici a vidím nádhernou a u nás i vzácnou potáplici severní s lehce odřenými končetinami od přistání na drsný asfalt. Tento druh vodního ptáka má totiž nohy posunuté blíže k ocasu, tak aby se mohl snadno překlopit a potopit do velké hloubky. Tato perfektní vychytávka je na vodě při lovu a sběru potravy pod vodní hladinou ideální věc, ale když takhle důmyslně vybavený pták přistane na asfalt či pevnou plochu, tak se nedokáže postavit a odstartovat. To samé platí například i u potápek a jiných druhů potáplic."

Ochránce pak potáplici odvezl na řeku Berounku pod Plzeň do Bukovce, nasadil jí ornitologický kroužek, pořídil pro potáplici několik netypických fotografií a pustil ji i s drobnými odřeninami na nohou a prstech na vodu.

„Ano, při troše fantazie je to taková malá volavka, i když s volavkami nemá nic moc společného a nohy měla obě. Každopádně děkuji za zájem pracovníkům firmy a jejich spolupráci při zajištění poraněného zvířete," dodává k záchraně vzácné potáplice Karel Makoň.