Nejen k těmto bodům se před dvaceti lety zavázali starostové Waidhausu a Rozvadova ve smlouvě o spolupráci. Výročí podepsání v sobotu slavily desítky lidí na starém hraničním přechodu.

„Partnerská smlouva byla slavnostě zpečetěna třetího července 1993," sdělil starosta Waidhausu Anton Schwarzmeier. „Začátek nebyl pochopitelné jednoduchý. Partnerství se muselo pomalu vypěstovat a uvést do života, protože kontakty nevznikají ze dne na den a nedají se vynutit," doplnil.

Různá přátelská setkání a možnost volně cestovat, respektive komunikovat, tak dokazují, že se body smlouvy daří postupně plnit. „Máme velice přátelský styk mezi starosty a zastupiteli. Na mysli mám i spolupráci hasičů, seniorů nebo sportovců," podotkl Schwarzmeier.

Jeho slova potvrdil i desetiletý Filip Klimpel. „Mám v Německu dobrého kamaráda. Navíc do sousední země jezdíme často za příbuzenstvem nebo na nákupy," řekl mladík, který se v Německu narodil. Později se ale přestěhoval do Čech.

Do konce osmdesátých let minulého století to však na hranicích žádná idyla nebyla. Obě země oddělovaly vysoké ploty takzvané železné opony. Spolupráce obou obcí tak byla naprosto vyloučená. Změna přišla až po pádu komunistického režimu. Nutno připomenout, že hranice mezi Rozvadovem a Waidhausem byla i dějištěm historického okamžiku. Tehdejší ministři zahraničí Jiří Dienstbier a Hans Ditrich Genscher zde přestřihli hraniční oplocení. Okamžik ve svém projevu připomněl i starosta Rozvadova Bořivoj Vrabec.

„Je vůbec úžasné, že jsme se zde sešli. Mladá generace nesmí nikdy zapomenout na situaci, která tu panovala ještě prakticky nedávno. Když jsem byla malá, chtěla jsem se do Čech podívat. Hranice ale byla zavřená, byla jsem z toho smutná," vzpomenula Monica Zeitler. „Miluji Český Krumlov, ráda do Čech jezdím i na vodu. Například na Ohři."

Sobotní celodenní program byl zahájen koncertem a mší v kostele ve Svaté Kateřině. Později se všichni přesunuli na hraniční přechod. Zde se například představily dechové kapely Vereinorchestr des Musikvereins Waidhaus a chodská Stavovanka. Nechyběl ani kouzelník Kamil a revivaly hudebních skupin AC/DC a Beatles.