Závodníky neodradilo chladné počasí ani páteční dešťové přeháňky, které z tratí na poslední chvíli udělaly pořádnou krosovou show, kde nechybělo ani oraniště plné bláta způsobené nájezdem lesní techniky.

Na Babyloně šlo totiž nejen o příjemný pocit z běhu, ale i o bodové zisky v rámci předposlední zastávky Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje, závěrečného podniku Junior Běžce Chodska a čtrnáctého závodního pokračování seriálu Hrbáček Běžec Chodska.

Nechybělo u toho ani 13 borců z atletického oddílu TJ Baník Stříbro s konečnou bilancí dvou získaných pódiových umístění.

TUCET BĚŽCŮ

O body do Běžeckého poháru mládeže se zapojila hned dvanáctka stříbrských krosařů, čest dospělých za hranicemi regionu v hlavním závodě mužů hájil junior Adam Matulka. Tradiční skvadra veteránů z SV Stříbra, kteří Chodům nedají nic zadarmo, se tentokrát soustředila na nedělní Běh kolem Mže.

MLADÍCI USPĚLI

V osmnáctičlenném poli dětí narozených v roce 2010-2011 těsně unikla medaile Davidovi Krejčímu, který na 600 metrové trati bral ´bramborovou´ medaili a na stupně vítězů mu chyběly pouhé tři vteřinky.

Trenérský štáb TJ Baníku Stříbro v čele s Alexandrem Matulkou se prvního medailového úspěchu dočkal díky staršímu žákovi Michalovi Perglerovi, který trať dlouhou 2400 metrů zvládl v čase 8:48 minuty a kromě stříbrné medaile poskočil i na celkové páté místo v seriálu Junior Běžec Chodska. Škoda, že se jednalo o poslední podnik soutěže a svoje umístění už nemůže vylepšit.

Naopak v Běžeckém poháru mládeže Plzeňského kraje již lépe dopadnout nemůže, Ziskem 11 bodů v Babylonských lesích si totiž upevnil první pozici v celoročním prestižním závodním kolotoči, který se zastaví dnes v Klatovech při Běhu Hůrkou.

JÁ NA BRÁCHU…

Já na bráchu, brácha na mě? Tím se asi řídil Michalovo starší bratr Jan. Ten totiž v nervydrásajícím finiši vybojoval třetí místo za Phillipem Carpentierem a Danielem Hrabákem a v totožném čase cíloval s oddílovým parťákem Štěpánem Trávníčkem.

Trasu dlouhou 3200 metrů, kde závodil mimo jiné i s účastnicí loňské olympiády lyžařkou Kateřinou Razýmovou, zvládl v čase 11:16 minuty. A aby se doma bratři nehádali, tak bude muset i Jan Pergler získat triumf ve své kategorii v rámci Běžeckého poháru mládeže Plzeňského kraje.

Rozhodne ale již zmíněný Běh klatovskou Hůrkou.

OSAMOCENÝ MATULKA

To mezi dospělými tentokrát absentovali stálice jako Ivan David, Jiří Trávníček, Václav Šůcha nebo Jaroslav Vlasák, kteří jezdí na Chodsko trápit místní elitu a sbírat cenné body. A tak se s nejlepšími běžci nejen z okresu Domažlice utkal pouze junior Adam Matulka.

Borec ze Stříbra si na 5500 metrů dlouhé trati jistě brousil zuby na skupinu favoritů, kterou tvořili Voják s Váchalem (Mílaři Domažlice), Krýsl (AC Domažlice), ´lesní muž´ Ondřej Teska a mladý lyžař Adam Horník ze SportClubu Plzeň.

Již v prvním kole ale nezvládl akceptovat nasazené tempo a většinu závodu strávil po boku nejlepších čtyřicátníků. V hlavní kategorii mužů, kde se rozhodovalo víceméně ve druhém okruhu a vítězství bral Voják před lyžařem Horníkem a dráhařem Krýslem, obsadil osmnáctiletý stříbrský atlet šesté místo.

„Na Babylon jezdíme již od dětských let, ale dnes se mi neběželo úplně podle představ. Dráhová sezona byla dlouhá a nyní měl přednost spíše odpočinek. Zároveň tento těžký krosový závod zahájil moji přípravu na republikový šampionát v krosu,“ řekl v cíli svěřenec svého otce Alexandra Matulky.

SOUSTŘEDĚNÍ V ITÁLII

Tréninková skupina pod vedením atletického mága, který má pod svými křídly i několikanásobného českého rekordmana a jednoho z největších talentů české atletiky Jakuba Davidíka, se nyní chystá na téměř třítýdenní vysokohorské soustředění do italského Livigna, kde bude ladit formu na Mistrovství České republiky v krosu, které hostí 23. listopadu východočeská Dříteč.

BĚH Z PÍSTOVA

Stříbrská atletika byla v Babylonských lesích vidět a v meziokresní i celokrajské konkurenci se rozhodně neztratila. Tachovské atlety nyní čeká posledních pět závodů z populárního seriálu Běžec Tachovska. Tím nejbližším je nedělní 45. ročník Běhu z Pístova se startem 8,38 km dlouhé trati v 11 hodin a cílem na stadionu v Chodové Plané.

Ondřej Váchal