Vlakem za korunu do Plzně a zpět se ze Stříbra svezl také Tachovský deník.

Nestačíme tisknout

Dobíhám na stříbrské nádraží v době, kdy na první kolej k nástupišti přijíždí osobní vlak. Perón je plný, mám tedy dost času zeptat se pokladní, jak velký je zatím o jízdenky za korunu zájem.

„No, to je hroznej nával. Nestačím ani ty jízdenky tisknout,“ směje se pokladní a podává mi ze štůsku u kasy jednu z jízdenek. Pro jistotu se podívám, opravdu, zpáteční jízdenka ze stanice Stříbro do stanice Plzeň hlavní nádraží za jednu korunu.

Cestující nastupují, souprava se třemi vozy se zaplňuje, vyjíždíme na minutu přesně v 8.48 hodin. Něco před půl desátou bychom měli být v Plzni.

Cesta vlakem

Většina kupé je téměř obsazena, nacházím jedno, kde sedí paní se školákem a ptám se, jestli si mohu přisednout.

Musím si napřed trochu zvyknout na to kolébání, ve vlaku, nepočítám–li lokálku co jezdí mezi Tachovem a Domažlicemi, jsem neseděl snad devět, deset let. Osobák uhání údolím Mže k Vranovu a já se ptám spolucestujících, jestli jezdí vlakem pravidelně, nebo se chtěli svézt za korunu.

„Nejezdíme sice pravidelně, ale vlak občas využíváme. Dnes jedeme se synem do Plzně k lékaři, a tak se nám akční nabídka hodí,“ řekla paní. Ptám se, jestli mi prozradí jméno, když použiji její slova do reportáže. Směje se. „Raději ne, mě tam jméno nedávejte, tady kluka tam klidně dejte, ale mě ne.

Mladík se jmenuje Michal Mlynár, brzy mu bude dvanáct let a říká, že vlakem jezdí rád.

Mlynárovi dnes výrazně ušetřili. Kdyby měli zaplatit běžné jízdné, stály by je dvě obyčejné zpáteční jízdenky ze Stříbra do Plzně dohromady 176 korun. Takhle zaplatili o 174 korun méně. „Je to znát, ale takovou akci měli udělat třeba o víkendu, kdy by mohli vyjet na výlet rodiny s dětmi,“ míní paní Mlynárová.

Tlumočím o pár desítek minut později v Pendl café na plzeňském hlavním nádraží tento názor regionální mluvčí Českých drah Radce Pistoriusové. „České dráhy tuto akci udělali úmyslně ve všední den. Cílem akce je ukázat možnosti cestování vlakem právě lidem k dennímu dojíždění,“ vysvětluje mluvčí.

Vlak se kolébá zrekonstruovanou železniční tratí, zmodernizovaným koridorem, k Plzni. Projíždíme stanicemi Vranov, Pňovany, Plešnice, Kozolupy, Křimice… Ve většině z nich osobní vlak zastavuje. Vidíme nová nástupiště, podchody, rekonstruované nádražní budovy.

Plzeň, hlavní nádraží

Na plzeňské hlavní nádraží přijíždíme podle jízdního řádu. Přesně podle jízdního řádu přijíždí také o pár desítek minut déle na západní nástupiště rychlík z Chebu. Také z něj vystupuje hodně lidí, poznávám mezi nimi i skupinku seniorek, které jsem viděl už předtím na nádraží ve Stříbře.

„My jsme si udělaly takový výlet nejenom do Plzně, ale až do Domažlic a zpátky,“ vysvětluje pětice žen. Z Plzně do Domažlic totiž využijí další akční nabídky, tentokrát jiného přepravce, než jsou České dráhy, a pojedou do chodské metropole za pětikorunu. Cesta ze Stříbra přes Plzeň do Domažlic a zpět tak ve čtvrtek může jednoho cestujícího vyjít na jedenáct korun. A navíc vyšlo vstříc cestujícím také město Stříbro, které pro ten den stanovilo jízdné autobusy městské hromadné dopravy také na jednu korunu.

Nabídkou cestování za korunu, které si kromě Stříbrských vyzkoušeli tento týden také cestující mezi Chebem a Aší, České dráhy doufají, že získají nové cestující. „Nejde o to, kolik lidí tuto nabídku využije v tento den, ale kolik jich možnosti cestování vlakem osloví a budou tak železnici využívat častěji,“ vysvětluje regionální mluvčí Radka Pistoriusová. V půl desáté volala, kolik lidí si zatím levnou jízdenku zakoupilo. Od půl páté ráno, kdy byla ve Stříbře otevřena osobní pokladna, to do půl desáté bylo 240 lidí. Přesné číslo bude k dispozici v pátek ráno.

Co chtěly dráhy ukázat

Kromě možností a výhod cestování vlakem jako takového – vždyť rychlíkem jste z centra Plzně na stříbrském nádraží za necelou půlhodinu, tedy stejně rychle jako autem – chtěly České dráhy ukázat také rekonstruovaný železniční koridor. Úsek z Plzně do Stříbra je dokončen, v současnosti se pracuje na trati z Mariánských Lázní do Chebu. Ta nejhorší část ovšem železničáře teprve čeká. V červenci začnou rekonstruovat trať mezi Svojšínem a Pavlovicemi. Třináctikilometrový úsek je komplikovaný tím, že vede hlubokým údolím Mže, je na něm několik mostů a tunelů a je obtížně přístupný pro stavební techniku. Proto bude výluka mezi těmito stanicemi trvat až do dubna příštího roku.

Blíží se poledne, za chvíli mi jede rychlík zpět do Stříbra. Krajina se za oknem míhá, je vedro, propocené oblečení se lepí na tělo. Sympatická akce, říkám si, jet vlakem za korunu. Teď by to chtělo ještě urychlit tu modernizaco vozového parku, o které České dráhy také hovoří. Nové soupravy by se měly po tratích kraje pohybovat asi od roku 2012. Cestující si větší komfort určitě zaslouží. Netvrdím, že by vlak, který jedu do Stříbra nebyl pohodlný. Ale zasloužil by si v tomhle vedru určitě klimatizaci a možná by nebyla na škodu čistější okna. Jinak jsem si jízdu vlakem po letech plně užil.