Městská policie ve Stříbře se několikrát za službu převleče do sportovní uniformy a jde hlídkovat na jízdních kolech. Je to staronový přístup k dohlížení na pořádek ve městě, který se vrací po několika letech.

„Městská policie má v současné době čtyři strážníky. V sedm hodin začíná dvanáctihodinová služba a hlídkuje se ve dvou lidech. Strážníci hlídají bezpečí na přechodech pro chodce, pěší hlídky dozorují na pořádek na náměstí a v uličkách kolem, protože zde se pohybuje nejvíce lidí a je tu nejvíc problémů. Dále kontrolují zaparkovaná auta a černé skládky," vypráví ve zkratce o náplni práce náčelník městské policie Tomáš Sedlář.

Před šesti lety dostali dvě nová kola. Jeden ze strážníků odešel ze služby a zůstali jen strážníci dva. Než by dva strážníci všechno obstarali a zajistili na kolech, trvalo by to dlouhou dobu. Z tohoto důvodu na čas kola odstavili. Nyní jsou opět kompletní a opět jsou nasazeny cyklohlídky. Také kvůli finančnímu zázemí přišel na cyklohlídku čas až teď.

„Je to takové doplnění služby. S kolem se dojede tam, kam s autem ne, jako jsou třeba chatové oblasti. Někdy je to ale na překážku, mít s sebou kolo. Když někoho zadržíme, vedle kola ho vláčet nemůžeme. Voláme tedy státní policii, protože jinou možnost prostě nemáme," poznamenává Sedlář.

Dohlížet na pořádek ze sedla jízdního kola je spíše doplněk ve službě. Když je služba klidná, objede se město na kole. „Když máme však na plánu botičky, musíme jet autem," doplnil.

Každá cyklohlídka má oblečeny sportovní kraťasy s výplní, triko, služební opasek s potřebnou výstrojí, boty a přilbu. Kola byla dovybavena držákem na pití a nákupem lahví na vodu. Než šla kola do služby, prošla servisní kontrolou.

„Musím říct, že motorka by sloužila a hlavně vypadala líp. V současné době máme mimo kol náhradní auto. Dříve jsme měli felicii, a ta dosloužila. V pondělí na nás už čeká nové auto," pokračuje Sedlář.

Strážníci přiznávají, že si lidé jejich práci cení, chválí i kritizují. Tak je to ale asi v každém městě s obecní policií. Co však strážníky překvapuje je, že jim někteří lidé říkají, co mají dělat a jak to mají dělat.

„Já jsem s jejich prací spokojená. Sice je potkávám jen párkrát denně, ale jak by to samotní zvládali objet celé město a být u všeho. To prostě nejde. Můj bratr pracoval u městské policie v Chomutově a nepřála bych to nikomu. To, co tady kolikrát je, vám někdy do hlavy opravdu nejde. Pobudové v ulicích, kteří tam postávají celý den, opíjí se, odpoledne už mají dost a nakonec dělají bordel po městě. Prostě s tím dva chlapi nic nezmůžou," říká obyvatelka Stříbra Eliška Kapličková.

Možná by se místo u městské policie našlo, a tak si práci strážníků může někdo zkusit.

„Práce to není jednoduchá. Našim strážníkům bych popřál co nejmíň problematických občanů a méně nervů s nimi," ukončil náčelník.