VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za odvoláním z místa ředitele vidí Plánka politikaření

Stříbro – Rada města Stříbra odvolala v pondělí z funkce dosavadního ředitele Městského muzea Stříbro Pavla Plánku. Ten rozhodnutí respektuje, ale domnívá se, že za odvoláním stojí politikaření opozice, zejména bývalého starosty a senátora Miroslava Nenutila, který návrh na odvolání podal.

22.7.2011 2
SDÍLEJ:

Za pět let práce pro muzeum se nemusím stydět, řekl Deníku odvolaný ředitel Městského muzea Stříbro a současný místostarosta města Pavel Plánka a symbolicky namířil rukou ze své kanceláře na radnici směrem k muzeuFoto: DENÍK/Jiří Kohout

„Pana Plánku rada města odvolala bez udání důvodu, což je v její pravomoci. Pokud by mělo v odvolání jít o politiku a politikaření, asi by se to celé řešilo jinak,“ vysvětlil Nenutil. K podání návrhu na odvolání ho vedly mimo jiné i navýšené náklady na rekonstrukci muzea. „Byl to jeden z podnětů, na základě kterých se o panu Plánkovi rozvířila po městě rozsáhlá debata,“ uvedl radní s tím, že náklady na opravu muzea byly navýšeny o 1,6 milionu korun.

Plánka ale s těmito argument nesouhlasí. „Bylo mi řečeno, že se jedná se o vyvození důsledků osobní zodpovědnosti za navýšení nákladů. Oficiálně jsem odvolán bez udání důvodů. Ale já zodpovědnost za financování rekonstrukce necítím, objednavatelem a investorem bylo město, které stavbu zajišťovalo fakturačně i administrativně. Já rekonstrukci nezadával, neodpovídal jsem za ni, ani to nespadalo do mé kompetence,“ hájí se Plánka.

Nenutil nezastírá, že administrativně a fakturačně rekonstrukci skutečně řídilo město. „Podle vyjádření stavebníků pan ředitel ale úkoloval, co by kde mělo být hotovo, aniž by si pak ověřoval, zda byly práce skutečně provedeny,“ doplnil Nenutil.

Plánka stál v čele muzea od počátku roku 2006 do začátku roku 2011. V posledních měsících ale práci ředitele nevykonával, neboť byl uvolněn do funkce místostarosty Stříbra.

Vedením muzea byla po tu dobu pověřena jeho pracovnice Kateřina Rynešová. Muzeum povede i po odvolání Plánky, dokud nebude na základě chystaného výběrového řízení jmenován nový ředitel, či ředitelka.

„S prací, kterou jsem za pět let pro muzeum udělal, jsem spokojen. Nemám se za co stydět. Reklamu, zviditelnění, hospodaření, výsledky, to vše považuji za nadstandardní,“ řekl Deníku Plánka. „Asi jsem někomu překážel. Komu a proč moje odvolání poslouží, to asi teprve uvidíme,“ dodal. Podle svých slov se nebojí poukázat na to, co je pro město špatné a nevýhodné. „Možná proto jsem se stal nepohodlným. Za výsledky mojí práce v muzeu a za to, co jsem pro muzeum a pro město udělal, jsem odvolán být nemohl, to se mi zdá absurdní. Určitě to vše přehodnotím a zaujmu nějaký postoj,“ sdělil.

Někteří obyvatelé Stříbra považují krok rady za oprávněný. Na neoficiálních webových stránkách města poukazují například na několikaměsíční nocování Plánky v muzeu, na opravu jeho nemovitosti souběžně s opravou muzea, na to, že si bývalý ředitel sám na sebe podal trestní oznámení a na další záležitosti. „Ano, v muzeu jsem několik měsíců nocoval. Řešil jsem osobní problémy a navíc můj dům byl v kompletní rekonstrukci. Že bych to měl oznámit na radnici, to mě v tu chvíli nenapadlo. Stejně jsem zůstával kvůli rekonstrukci muzea dlouho v práci, tak mě to ani nepřišlo neobvyklé,“ vysvětlil odvolaný ředitel.

Trestní oznámení sám na sebe skutečně podal. „Některými lidmi mi bylo řečeno, jakých jsem se dopouštěl věcí, tak jsem sám na sebe podal trestní oznámení, aby policie prošetřila, čeho jsem se tedy skutečně dopustil. Chtěl jsem sám vědět, co jsem udělal. A pokud si někdo myslí, že jsem spáchal nějaké trestné činy, ať tedy na mě podá trestní oznámení. Já mu budu rád čelit,“ doplnil Plánka.

Pětičlenná rada města v pondělí rozhodla o Plánkově odvolání třemi hlasy. Samotný ředitel se zdržel hlasování. Proti odvolání byl současný starosta Bohuslav Červený. „Pro mne bylo hlasování o odvolání pana ředitele překvapivou skutečností. Hlasoval jsem proti, protože se domnívám, že pan Plánka v muzeu po celou dobu odváděl vynikající práci,“ řekl Deníku starosta.

Autor: Jiří Kohout

22.7.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Ilustrační fotografie.

Uzavírka Bělojarské ulice bude pouze částečná

Ilustrační foto.

Naši prvňáci už ve středu v Tachovském deníku, představíme ZŠ Mánesova

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

FOTO: Rybník Regent u Chodové Plané na Tachovsku se připravuje na výlov

Chodová Planá - Hladina vody pomalu klesá a ryby se stahují k požeráku, kde je ještě hloubka. 

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Draci se vznášeli nad Borem

LOUČKA ZA VĚŽÁKEM V BORU PŘILÁKALA DESÍTKY DĚTÍ, kteří přišly ukázat své umění udržet létajícího draka co nejdelší dobu ve vzduchu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení