Výhodu má Tachov, na jehož území je psí útulek. „Máme s útulkem smlouvu. Městská policie tam může umístit odchycené psy, kteří ohrožují své okolí. Město za každého platí čtyři tisíce korun na půl roku,“ uvedl starosta Ladislav Macák a dodal: „Nesmírně obdivuji Gabrielu Jägerovou, která se o psy stará. Rozhodně to nemůže dělat pro peníze, věnuje jim svůj volný čas a práce okolo psů má hodně.“ Navíc mají městští strážníci i mobilní kotec, do kterého psa dočasně umístí, když ho odchytí například v noci.

„Některé psy se podaří vrátit majitelům. Jsou to notoričtí útěkáři, jejich majitelé si je nedokáží dostatečně zabezpečit. Strážníci už je většinou znají a dostávají i pokuty,“ řekl Macák.

Problémy s toulavými a pro okolí nebezpečnými psy mají i ve Stříbře. „První týden až dva jsme schopni se o ně postarat a hledáme majitele nebo čekáme, že se sám přihlásí. Pokud se to nepodaří, vozíme je do útulku. Máme smluvně zajištěno, že psa vrátí, pokud se o něj přihlásí majitel. Ale nepamatuji se, že by se to kdy stalo, “ uvedla Dana Rožánková z Městského úřadu ve Stříbře.

S útulky jsou problémy. Ne vždy mají volné místo pro další přírůstek. Navíc za ně musí radnice platit. „Vloni jsme za psy umístěné v útulku například zaplatili téměř 150 tisíc korun z městského rozpočtu,“ řekla Rožánková.

Těm, kteří mají skutečné obavy, aby se jejich pes neztratil, pracovnice stříbrského úřadu doporučuje: „Nejlepší je, když má pes na obojku napsané telefonní číslo.“

„Zrovna v úterý jel někdo přes Holostřevy a vyhodil z okna auta štěně, které jakoby z oka vypadlo tomu, o němž jste nedávno psali, že ho někdo zraněné hodil přes plot útulku,“ řekl tajemník Městského úřadu v Boru Jaroslav Havlíček. Tady odchycené psy umístí na den, dva do kotce ve sběrném dvoře. Pokud nenajdou majitele, pes putuje za úplatu do útulku. „Vloni jsme za umístění platili 23 tisíc korun,“ dodal tajemník.

Čtěte také: Štěně se zlomenou nohou někdo hodil přes třímetrový plot