„Pevná složka zůstává v absolutních hodnotách jako v roce 2009, pohyblivá složka vodného bez DPH vzroste o 1,6 procenta a pohyblivá složka stočného o 3,2 procenta. O jedno procento také vzroste státu odváděná daň z přidané hodnoty,“ upřesnila Věra Štafflová, mluvčí Vodáren a kanalizací Karlovy Vary, které jsou provozovateli sítě VSOZC.

Průměrný spotřebitel se spotřebou 95 litrů vody na den tak v letošním roce zaplatí za odebranou pitnou vodu a její odvedení do přírodního prostžedí o 75 korun více než v roce 2009. „Za vešekeré vodárenské a kanalizačníá služby tak spotřebitel zaplatí v průměru 2020 korun za rok,“ dodala Štafflová.

Důvodem pro zvýšení cen je podle ředitele Vodáren a kanalizací Karlovy Vary Antonína Jágla růst nákladů na nákup surové vody, na ukládání kalů z čistíren odpadních vod, růst dopravních nákladů, zvýšená potřeba na realizaci státem vyžadovaného plánu obnovy zařízení a další faktory. „Patří sem tentokrát i významný pokles spotřeby pitné vody u podniků,“ uvedl Jágl s tím, že růst uvedených nákladů není možné vykompenzovat plně snížením ostatních nákladů. „Přesto je stávající vodné a stočné významně nižší, než v sousedících srovnatelných regionech,“ doplnil ředitel.

Zatímco v rámci VSOZC se bude za vodné a stočné platit 57,97 korun za jeden metr krychlový, na Chebsku, na Domažlicku i na Plzeňsku je to přes šedesát korun, na Sokolovsku cena přesahuje dokonce sedmdesát korun.

K hlavním důvodům, proč může VSOZC udržovat cenu vodného a stočného na takové úrovni, patří podle starosty Stráže Karla Fišpery, který je členem rady VSOZC, fakt, že obce jsou nadále vlastníky vodovodních sítí.

„To je velká výhoda, ve spolupráci s provozovatelem, kterým jsou Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, pak můžeme stanovovat cenu tak, aby firma měla přiměřený zisk a aby také cena vodného a stočného byla přiměřená,“ vyjádřil se Fišpera.

„Procentuální navýšení cen vodného a stočného je nízké a navýšilo se tak, aby byl vytvořen jakýsi finanční polštář pro třeba neočekávané zvýšení cen energií, což se může stát,“ dodal strážský starosta.

Námi oslovení obyvatelé Tachovska většinou nepovažují zvýšení cen za drastické. Ale například Janečkovi z Mileva u Kladrub (Kladruby jsou členem Vodohospodářského sdružení obcí západních Čech) by uvítali kvalitnější vodu. „Bereme vodu z obecní studny a někdy je cítit rybinou. Určitě bychom za ty peníze odebírali lepší vodu,“ vyjádřila se Slába Janečková z Mileva.