Bezděkov, Čečkovice, Michalovy Hory nebo Svahy. Tam i na desítkách dalších míst po celém Tachovsku jsou umístěna díla kameníka George Böhma. Mnohá zůstávájí poškozena. Výškovští se ale dočkají obnovy kříže stojícího u silnice z Plané do Michalových Hor.

Úřad městyse Chodová Planá vytipoval k rekonstrukci několik nejzajímavějších památek. „Jednou z nich je historický kříž ve Výškově,“ uvedl starosta Chodové Plané Jan Volný. V současné době je kolem památky umístěno lešení a kříž je částečně zakryt plachtou. Restaurátorské práce na díle by měly začít příští týden.

Jedno z děl kameníka Böhma bylo už rekonstruováno. „Jde o kříž u obce Svahy. To zařídilo město Planá,“ řekl plánský zastupitel Miloslav Antropius, který se netají s plány do budoucna. „Chtěli bychom vybudovat cyklotrasu vedoucí kolem památek a děl kameníka, který je všechna vytvořil,“ poukázal na záměr Antropius.

A tím autorem je právě George Böhm ze Studánky. „Tvořil v polovině devatenáctého století. Tento umělec žil ve Studánce a byl pouhým kameníkem, který umění nikdy nestudoval. Přesto nám zanechal velké množství kamenných barokních soch a křížů, které najdeme od Domažlic až po Mariánské Lázně. „Kříže jsou velmi monumentální, vysoké kolem pěti metrů, z kvalitní místní žuly, bohatě zdobeny motivy barokních reliéfů,“ uvedl už dříve Antropius na stránkách Plánského měsíčníku.