„Sloužím zde teď třetí den a noc a kolegyně Adéla Kaderová sem přijela ze služby u Krakonoše v Mariánských Lázních,“ řekl Deníku těsně před silvestrovskou půlnocí záchranář dobrovolník Jiří Štopfer. Horská dobrovolnická služba má stanoviště krom kóty Havran na Tachovsku ještě u zmiňovaného hotelu Krakonoš v lázeňském městě a také na Třech Sekerách, kde tuto zimní sezónu zatím ale zřízeno nebylo. Služby fungují vždy o víkendech a svátcích za příznivých sněhových podmínek, kdy je možné očekávat zvýšený pohyb turistů a běžkařů. U Krakonoše služba poskytuje pomoc na přilehlé sjezdovce. „Další stanoviště, které bychom tuto zimní sezónu chtěli otevřít, je na Pramenech na Kladské,“ poukázal Štopfer, pro kterého byla silvestrovská služba premiérou.

Horští záchranáři Mountain Rangers drželi pravidelnou službu i v noci na Nový rok.

Záchranáři při službě několikrát denně projedou na sněžné „čtyřkolce“ cesty v okolí ke Křížovému kameni, do Zlatého Potoka a na další místa. „Právě před dvěma dny jsem takto našel cyklistu na zasněžené cestě. Hodně promrzl. Dal jsem mu tedy takzvané zahřívací polštářky a teplý čaj. Pán se dal do kupy a odmítl odvoz, pokračoval pak dál na kole,“ popsal zajímavost ze služby. „Hlavní je večerní objížďka, aby náhodou někdo nezůstal na trase, prokřehlý a bezmocný.“

Mountain Rangers je projektem Záchranné služby Royal Rangers, který se zaměřuje na bezpečnost návštěvníků oblastí Slavkovského a Českého lesa v zimních měsících. Výjezdová stanoviště jsou obsazena dvoučlenným záchranným týmem, který má k dispozici terénní, sněžné „čtyřkolky" a techniku pro převoz ležícího pacienta. Kromě standartního zdravotnického vybavení jsou stanoviště také vybavena AED (automatický externí defibrilátor) a kyslíkem. Služby záchranářů jsou všem potřebným poskytovány zcela nezištně a zdarma.