„Na základě zkušenosti z posledních povodní uspořádala Záchranná Služba Royal Rangers další námětové cvičení. Tentokráte se jednalo o simulaci zatopené oblasti s troskami budovy ve které uvízli zranění lidé,“ upřesnil Deníku Jan Suchna z Royal Rangers.

„Zatopenou oblast nám simulovala vodní nádrž Hracholusky a zaplavený objekt silniční most v Pňovanech. Cvičení se opakovalo třikrát, přičemž záchranáři trénovali především vzájemnou komunikaci, vyhledávání, přístup k raněným, zdravotní zajištění osob na místě a jejich následnou evakuaci z budovy a po vodě,“ doplnil Suchna.

V rámci cvičení kladlo vedení záchranné služby důraz na provedení zdravotnické části. Úkolem celého týmu dále bylo těmto osobám poskytnout zdravotnickou pomoc, tedy stabilizaci na místě a z místa je bezpečně evakuovat,“ uvedl dále zástupce záchranářů.

Cvičení se zúčastnilo celkem čtrnáct záchranářů. Ti dostali nejprve základní pokyny, a to přibližné GPS souřadnice objektu v zaplavené oblasti a informace o možném výskytu osob v dané lokalitě.

„Záchranná služba pak vysílá průzkumnou skupinu se základním zdravotnickým a lezeckým vybavením. Průzkumný tým nachází budovu a navazuje verbální kontakt s jedním se zraných, za jehož pomoci vystrojuje lanovou cestu vzhůru přehozením lana přes pevnou část konstrukce budovy s jištěním odspoda, vylézá k raněným, zajišťuje raněné na místě a začíná s přípravou jejich evakuace,“ popsal Jan Suchna průběh cvičení.

„Člun je mezitím poslán zpět na základnu, kde jsou po výzvě průzkumu připraveny posily, potápěč pro zajištění akce z vody a další potřebný zdravotnický a lezecký materiál.“

Po příjezdu posil přípravili Royal Rangers evakuaci obou raněných, jednu osobu v nosítkách a druhou v záchranném trojúhelníku. Potom je spustili do člunu a odvezli na základnu. Člun se pak vrátil zpět pro zbytek záchranného týmu.