Skupina záchranářů a dobrovolníků-řidičů vyrazila ve čtvrtek ráno 24. března z Kořenu u Černošína. Ještě před odjezdem si posádky vyzkoušely neprůstřelné vesty a plynové masky. V koloně jela jedna sanitka a tři mikrobusy upravené pro převoz tělesně postižených.

V centru Lvova se záchranáři sešli s hlavní koordinátorkou evakuačních projektů Marichkou. „Před budovou jsme potkali britské záchranáře, kteří evakuovali zraněné ukrajinské vojáky. My jsme naložili dvě rodiny s nemocnými dětmi,“ popsal situaci velitel Záchranné služby Royal Rangers Tomáš Rusňák. Cesta na Ukrajinu proběhly v pořádku, cesta zpět na hranice byla ale náročné.

Skupina záchranářů RR se během třídenní cesty musela i několikrát rozdělit. Ukrajinští celníci v pátek například po třech hodinách čekání pustili přes hranice pouze jednu sanitu s pacientem upoutaným na lůžko.

Tři mikrobusy plné matek s dětmi s různými zdravotními problémy pustili celníci až ve dvě hodiny ráno. „Jeden z našich záchranářů pro ně mezitím připravil nouzové ubytování na stanovišti Českého červeného kříže těsně za hranicemi,“ řekl velitel ZS RR.

V pátek pozdě večer situace ještě zhoustla. Ukrajinci přes hranice už nikoho nepouštěli, ani sanitu s rodící ženou. Ve vzduchu bylo obrovské napětí. Lidé z kolony se dohadovali s vojáky. „Bylo to nebezpečné. Nařídil jsem nechat si na sobě balistickou ochranu, dokud jsme se neocitli na slovenské straně. Měli jsme ji na sobě více než dvacet hodin v kuse,“ konstatoval Rusňák.

Za jeden den přešlo ukrajinské hranice asi tři sta lidí pěšky a projelo mnoho aut. Tvořily se dlouhé kolony. „Podle zpráv lidí z Ukrajiny létalo hodně raket, ale byly včas zneškodněny nějakou obranou. Často jsme slyšeli sirény,“ sdělil dobrovolník Petr Šnobl ze Spáleného Poříčí, který se přihlásil do konvoje jako řidič pro převoz pacientů. V sobotu 26. března v pozdních hodinách dorazil konvoj v pořádku do Čech. Záchranáři přivezli 21 lidí.

Ukrajinští pacienti budou prozatím ubytovaní ve Středisku Víteček, než se přestěhují do připravených prostor.

Konvoj Royal Rangers nebyl na Ukrajině poprvé, několik handicapovaných přivezl už na začátku března. Do nemocnice v Praze tehdy dopravili také těžce zraněnou ukrajinskou dívku.