„Stavba je těsně před dokončením, provádějí se poslední úpravy, poslední instalace, abychom mohli budovu převzít," potvrdil včera Deníku starosta Boru Petr Myslivec.
Radnice už se také dohodla se záchrannou službou na datu zahájení provozu. To je stanoveno na pondělí 1. února, kdy by měli být záchranáři ve svém novém středisku již zabydleni, aby mohli vyjíždět k prvním pacientům.
„Nové stanoviště jsme vybudovali v těsném sousedství polikliniky a hasičské zbrojnice. Zdravotnická záchranná služba zde bude mít k dispozici vyhřívanou garáž pro zásahový vůz a k tomu zázemí v podobě skladu zdravotnického materiálu, odpočinkovou místnost, kuchyňku a sociální zázemí," doplnil Myslivec.
Stavbu financovalo město Bor ze svého rozpočtu, objekt zůstane v jeho majetku, záchranka zde bude v nájmu. „Náklady se pohybovaly okolo šesti milionů korun, město je pokrylo ze svého rozpočtu, bez dotací. Chtěl bych proto poděkovat kolegům zastupitelům, že tuto částku na výstavbu schválili," řekl Deníku starosta.
Stanoviště v Boru se stane pátým výjezdním místem ZZS Plzeňského kraje v okrese Tachov – po Tachovu, Stříbru, Plané a Konstantinových Lázních. „V Boru bude působit jedna výjezdní skupina rychlé zdravotnické pomoci, která je ve složení řidič záchranář a sestra záchranářka, tedy střední zdravotnický personál," uvedl ředitel ZZS Plzeňského kraje Pavel Hrdlička s tím, že lékař bude v případě potřeby dojíždět k pacientům tzv. randez-vous systémem z Tachova.
V souvislosti s otevíráním nového výjezdního stanoviště záchranné služby se zvýšil počet personálu záchranky na Tachovsku.
„V současné době máme v Tachově tříčlennou výjezdovou skupinu s tím, že standardem je dvoučlenná. Vždy na jedno pracovní místo je třeba pěti záchranářů. To znamená, že když je dvoučlenná skupina, musíme mít deset lidí, aby se vystřídali ve směnném provozu. Prvních pět lidí tedy bude deponováno z Tachova do Boru a dalších pět nových jsme nabrali. Je to tedy pět záchranářů pro okres Tachov navíc," vysvětlil Deníku personální zajištění záchranné služby na Tachovsku ředitel krajské záchranky.
Všichni členové výjezdové jednotky musejí mít speciální zdravotnické vzdělání, musí splňovat kritéria, která jsou pro záchranáře o něco vyšší. „Zejména vedoucí výjezdní skupiny, což je v tomto případě sestra, musí mít vyšší vzdělání v intenzivní medicíně nebo vyšší odborné zdravotnické vzdělání," dodal ředitel.
Takového vzdělání jde dosáhnout například ve speciálním studijním oboru, který je možné studovat mimo jiné i na Lékařské fakultě Západočeské univerzity v Plzni.
Výjezdová skupina v Boru bude zajišťovat výjezdy k pacientům zejména v Boru a jeho blízkém okolí, kam doposud zajížděly sanitky především z Tachova, Plané, ze Stříbra a částečně také z Bělé nad Radbuzou (podle vzdálenosti události od výjezdního stanoviště). Záchranky z Boru budou také vyjíždět k událostem na určitém úseku dálnice D5.
První sanitka bude tedy připravena 1. února, ale zdravotnický zásah – poněkud kuriózní – si stanoviště připsalo už v říjnu, když byly práce na stavbě zahájeny.
Jak řekl starosta Boru Petr Myslivec, při zahájení výkopových prací na základech nového výjezdního místa se podařilo narušit vosí hnízdo skryté v zemi a hmyz poštípal nejbližšího dělníka tak, že ten musel vyhledat odborné ošetření. Vosy nakonec své hnízdiště opustily a mezi borskou poliklinikou a hasičskou zbrojnicí mohla začít vyrůstat nová stavba.
V areálu polikliniky plánuje město ještě výstavbu domova pro seniory.