Záchytných stanic není v České republice dost. V některých krajích nejsou vůbec, jinde je jedna záchytka pro několik set tisíc obyvatel.
Na nezbytnosti existence stanic se ale shodují odborníci z oboru lékařství i soudnictví. Záchytka je jediné zařízení, které je připraveno postarat se o opilého člověka a zároveň ochránit jiné lidi před jeho agresivitou.


Alternativa k záchytkám samozřejmě existuje, ale je problematická.
„Místo odvozu na záchytku můžeme nechat opilého dále řádit. To je ale nebezpečné pro všechny kolem i pro opilého samotného,“ řekl Deníku lékař Karel Nešpor.
Pokud někde záchytka chybí, je možné odvézt opilce do cely předběžného zadržení. Policisté na to zase ale nejsou vybaveni.
„Odhlédnu-li od urážek veřejného činitele, existuje zde riziko i pro zdraví zadrženého. Opilost totiž často maskuje jiný zdravotní problém. Třeba krvácení do lebeční dutiny po pádu nebo rvačce,“ upozornil Karel Nešpor.
Dalším řešením je odvoz opilého na internu.


„To ovšem vadí tamním pacientům a pro interní sestru nemusí být snadné zvládnout agresivního opilce,“ vysvětlil Karel Nešpor.
V krajích, kde záchytky nejsou, končí ale opilci v nemocničních zařízeních nejčastěji.
„Nejlepší by samozřejmě bylo, kdyby se v tomto státě lidé tolik neopíjeli,“ dodal s dávkou optimismu Karel Nešpor.
V letošním roce už policisté z tachovského regionu převáželi do záchytné stanice v Plzni deset lidí, kteří pod vlivem alkoholu páchali na veřejnosti výtržnosti.


Převozem na záchytku ale věc nemusí pro muže zákona ani zdaleka skončit.
„Může se totiž stát, že si dotyčný u přijímacího personálu začne stěžovat na zdravotní potíže. V tom případě jsme povinni takového člověka převézt i na další lékařské vyšetření,“ poukazuje mluvčí tachovské policie Václav Blahník.
Převoz opilého člověka na záchytnou stanici nemůže policie udělat ve vlastní vůli.


„Můžeme takového člověka sice naložit, ale na protialkoholní stanici ho lze zavézt až po nezbytném doporučení lékaře,“ nastínil Blahník.
Hrozí také skutečnost, že opilý člověk může při převozu, například zvratky, zaneřádit služební automobil.
„Taková věc se nám zatím naštěstí ještě nestala. V případě, že by k ní ale došlo, musíme nechat vůz vydezinfikovat. Pochopitelně na náklady policie,“ uvedl Václav Blahník.


Vynaložené finanční náklady pak po viníkoví znečištění služebního vozidla může požadovat.
„Nelze ale spoléhat, že by to splnilo daný účel,“ uzavřel policejní mluvčí.

Více o této problematice čtěte v pátečním Tachovském deníku