VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žáci se zapojují do všech aktivit pro školní mládež

Tachov – Nápady na zrušení bývalých zvláštních škol nepovažuje ředitelka Základní školy v Jilemnického ulici v Tachově Lenka Hovězáková za šťastné.

15.11.2011
SDÍLEJ:

Výstavu na podzimní téma vyrobili a instalovali záci Základní školy v Jilemnického ulici v Tachově. Patřily k nim i Andrea Janóová a Dana Janová. Foto: DENÍK/Marie Podzimková

Bývalé zvláštní školy se již ani pojmenováním neliší od škol „normálních”, všechny nesou název základní školy. „Naše děti se zapojují do všech aktivit pro školní mládež, a to bez rozdílu škol, zdravotního či sociálního znevýhodnění,” uvedla ředitelka Hovězáková.

„Znamená to, že se zúčastňují akcí vyhlášených odborem školství, připravovaných domem dětí a mládeže, ČČK, hasiči, do policejní soutěže Ajax a dalších. Setkávají se zde s vrstevníky z jiných škol a mohou s nimi porovnat své dovednosti a znalosti.” Ze všech těchto akcí škola vytváří nové portfolio, z něhož je zřejmé, že dětem nechybí kontakt s vrstevníky z jiných školských institucí. „Při těchto akcích mají všichni stejné podmínky a jsou stejně hodnoceni,” řekla ředitelka a dodala: „Naše děti jsou šikovné, manuálně zručné, ale nemají na to, aby se mohli zařadit do normální školní výuky. Neprospělo by to jedné ani druhé straně.”

Škola v Jilemnického ulici má vzdělávací program pro děti s lehkým mentálním postižením, ale i pro ty, které jsou středně i těžce postižené. Výuka je upravena. Například s angličtinou nezačínají na prvním stupni, ale mají ji až v osmé a deváté třídě. Mají o hodinu víc tělesné výchovy a šest hodin pracovní výchovy. „Po škole mají žáci možnost jít do učebních oborů. Některé rodiny ale odmítají dát souhlas s dalším vzděláváním. Například vloni z 21 žáků nepokračovalo devět dětí,” uvedla Hovězáková.

Informovala také o procesu zařazení dítěte do zvláštní školy. „V žádném případě se nemůže stát, že by k nám bylo dítě umístěno neoprávněně a bez informovaného souhlasu zákonného zástupce,” řekla.

Postup je následující. Doporučení musí vycházet z poradenského zařízení, tedy buď z pedagogicko – psychologické poradny v Tachově nebo ze Speciálně pedagogického centra v Plzni. Na základě tohoto doporučení musí podat rodiče do školy žádost o přijetí. „I žáci, kteří navštěvují naší školu se mohou v průběhu školní docházky zpětně integrovat do normální školy. Existuje ovšem riziko, že ve vyšších ročnících nebudou svým vrstevníkům stačit. Toto rozhodnutí je ale čistě na rozhodnutí rodičů dítěte,” řekla ředitelka školy.

Autor: Marie Podzimková

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby se samozřejmě nevyhnuly ani vesnicím. Již od začátku se voliči k urnám dostavili také v obcích Horní Kozolupy a Slavice.

I v komunistické baště vyhrálo Babišovo ANO

Roman Hubník.

Hubník: Škoda první půle

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Tachov – Více než 150 běžců v několika věkových kategoriích přilákal tradiční říjnový Večerní běh Tachovem.

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Stříbro - Volební okrsek číslo šest ve Stříbře je v budově Základní školy v Gagarinově ulici.

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení