Letos se do soutěže zapojilo 36 škol s celkem 60 výrobky žáků. Tachovští školáci zvítězili v obou kategoriích určených pro základní školy. Mezi dětmi z prvních až pátých tříd vyhrál Jakub Demčo s modelem lodi. Mezi žáky šestých až devátých ročníků byla nejlepší Michaela Musilová, která do soutěže přihlásila maketu tachovského koupaliště.

Úspěch zaznamenali tachovští studenti také v kategorii určené středoškolákům. Tady získal druhé místo Lukáš Simeonov ze Střední průmyslové školy Tachov Světce za soubor tří učebních pomůcek pro demonstraci tepelné roztažnosti kovů.

Stejně jako v loňském roce se i letos udělovala Cena hejtmana Plzeňského kraje. Za model motocyklu ji získal Jaroslav Homolka ze Střední školy v Boru.

„Soutěží Řemeslo má zlaté dno chceme ocenit a podpořit tvořivost a um dětí a chceme také žákům touto cestou říci, že má smysl věnovat se řemeslu a orientovat se na technické obory, které jim zajistí lepší uplatnění na trhu práce," vysvětlil náměstek hejtmana pro školství, sport, kulturu a cestovní ruch Jiří Struček.

Smyslem soutěže, kterou v roce 2010 založila tehdejší hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová, je totiž popularizovat řemeslné a technické obory a přivést žáky k jejich studiu.

Výrobky žáků hodnotili také návštěvníci výstavy konané během května ve Středisku služeb školám v Plzni. Na ceny udělované diváky už ale reprezentanti z Tachovska nedosáhli.

Všichni ocenění získali věcné ceny – notebooky, kamery, MP4 přehrávače nebo fotoaparáty.