Pětadvacetiletá Lada z Tachova má s blížícími se vánočními svátky starostí nad hlavu. Svému synovi, pro kterého budou letošní Vánoce první v životě, chce svátky připravit co nejkrásnější. Dokonce uvažuje o tom, že si vezme půjčku.

„Moje finanční situace není zrovna růžová. Bývalý manžel alimenty neplatí a výdajů mám víc než dost. Přesto chci, aby syn měl na první Vánoce ty nejhezčí vzpomínky,“ vysvětluje paní Lada důvod úvěru.
Není sama. „Žadatelů o půjčky evidujeme před svátky jenom na Tachovsku několik desítek,“ informuje Jan Pavlásek z úvěry zprostředkovávající firmy.
Podle jeho názoru může být pro žadatele výhodou, že se splátkami začnou až po Novém roce. „Nechceme totiž, aby se lidé svými dluhy zabývali o svátcích,“ dodal Pavlásek.

Stejnou nabídku dostala i paní Lada. „Tím, že budu muset něco splácet, se budu zaobírat až potom. Teď na to nechci myslet. I když budu mít co dělat, abych splácení zvládla,“ připustila.

Do obdobné situace se před časem dostal Josef Tůma z Boru.
„Taky jsem si chtěl udělat hezké Vánoce a vzal jsem si půjčku. Nestíhal jsem ale později splácet a dostal se tak do problémů. Jsou to všechno lichváři,“ mávl rukou.

Trestní zákoník na lichvu pamatuje.

„Za lichvu se ale nedají považovat případy, kdy člověk má o půjčku zájem a podepíše nějakou smlouvu, která podmínky splácení a výši dluhu stanovuje a dotyčný svým podpisem se smlouvou vlastně souhlasí,“ uvedl soudce z tachovského okresního soudu Josef Junek s tím, že o lichvu se jedná v případě, když někdo zneužije něčí tísně, nezkušenosti nebo rozrušení. „Například, když někdo nabídne půjčku na vysoký úrok někomu, kdo se stal obětí nějaké pohromy. Tak vlastně dojde ke zneužití tísně. Takový člověk může být potrestán až dvěma roky odnětí svobody nebo peněžitým trestem. V případě, že z toho má značný prospěch, tak mu hrozí až pět let vězení,“ odcitoval literu zákona soudce Josef Junek.

Soudce zájemce, kteří o půjčku žádají nebankovní sektory, upozorňuje na obezličky uvedené ve smlouvách. „Jedná se například o větu, že smlouva nebyla sepsána pod nátlakem, nebo že nevyužívá tísně žadatele. Podobná slova by už měla trknout, že se později může žadatel neplněním závazku dostat do problémů,“ varuje Junek.