„Ačkoli si nevedeme žádnou statistiku nebo docházku a zachováváme našim klientům anonymitu, víme o každém z nich. Zatím žádného nepostrádáme,“ uvedla pracovnice Kotce Lucie Veselá. „Vzhledem k tomu, že v Tachově není žádné zařízení, kde by mohli přespávat, doporučujeme jim, aby odjeli do Plzně a využili tamního azylového domu, který poskytuje non stop službu včetně noclehu,“ řekla Veselá. Do Plzně odjela i žena pocházející ze Slovenska, která poskytla minulý týden rozhovor Deníku. Uvedla, že přespávají v někdejší ubytovně pro neplatiče, která je určena k demolici a je v dezolátním stavu. V těchto arktických teplotách už ale nebylo možné přečkat noc ani tam. „Odjela do Plzně i se synem, který je rovněž bez domova,“ informovala Lucie Veselá.

Do zařízení chodí denně deset až patnáct lidí. Dostanou zde teplé nápoje, čínské polévky, sponzorsky mají zajištěné i pečivo, ze stříbrské mlékárny jogurty a z potravinové banky jsou k dispozici sladkosti, těstoviny a máslo. „Navíc v těchto mrazech tu necháváme klienty pobývat delší dobu. Mimořádně jsme pro ně na čtyři hodiny otevřeli i v sobotu, aby se najedli a měli se kde ohřát,“ uvedla pracovnice centra.

„Domácí“ bezdomovci mohou být přes zimu s pomocí sociálky umístěni do některé ubytovny. Hůř jsou na tom například cizinci, kteří získali třeba prostřednictvím agentury práci a vzápětí byli propuštěni.

„V létě tu pravidelně vídávám dva až tři bezdomovce, jak posedávají na lavičkách. Teď v zimě, jakoby se po nich slehla zem,“ uvedla starostka Plané Martina Němečková. „Zrovna jsem se o nich bavila s městskými strážníky, kteří znají i jejich jména. Měla jsem obavy, jestli se jim něco nestalo.Všichni údajně mají alespoň provizorní střechu nad hlavou,“ uvedla starostka.

Jaký je váš názor? Je o bezdomovce na Tachovsku dobře postaráno? Jde o příznak dnešní doby? Svůj názor připojte v diskuzi pod článkem nebo na facebooku Tachovského deníku.

Čtěte také Blog Deníku: Nejen pražský problém