Symbolicky sezonu odstartoval v sobotu 20. května emeritní plzeňský biskup František Radkovský požehnáním Prusíkovu prameni na kolonádě v Konstantinových Lázních. Slavnostní okamžik doplnilo vystoupení smíšeného komorního sboru Vox Imperfecta.

„Těší mě, že na slavnostní zahájení sezony zavítalo tolik návštěvníků a strávili u nás pěkný den. Jsem ráda, že se k nám lidé vracejí, a věřím, že se letošní lázeňská i turistická sezona na Konstantinolázeňsku vydaří,“ uvedla za organizátory ředitelka akciové společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně Dana Jurásková.

Historická vozidla a motorky projely v sobotu Českým lesem v rámci vyjížďky zvané Po pašeráckých stezkách.
Veterány projely Českým lesem, byl mezi nimi i komunista

Návštěvníci si užili mimo jiné řemeslný jarmark, několik hudebních vystoupení i výstavu obrazů. Velký zájem vzbudila přehlídka historických kočárků, komentovaná prohlídka veteránů Bohemia Classic Car Clubu před lázeňským domem Prusík i módní přehlídka bižuterie Made in Jablonec v restauraci Piano. Amfiteátr se zcela zaplnil při koncertu kapely Vojta Nedvěd & TieBreak, při večerním koncertu rozpálilo a roztančilo návštěvníky vystoupení špičkové swingové skupiny Original Vintage Orchestra s vokálním swingovým triem Hot Sisters. Na závěr večera se návštěvníci pobavili při ohňové show. Program doplnila výstava obrazů Marcela Mersí Marka, frontmana revivalové kapely Děda Mládek Illegal Band, ve Švihákově pavilonu a páteční koncert kapely Jiřího Vondráčka Vokobere. Akci zakončil nedělní promenádní koncert dechového orchestru mládeže ZUŠ Bezdružice Juvenka.

„Řada návštěvníků uposlechla výzvy organizátorů a dorazila v kloboucích a pokrývkách hlavy nejrůznějšího typu a zapojila se do soutěže o nejhezčí klobouk. Byly mezi nimi dámy i pánové ve stylových lázeňských kloboucích, ale i dospělí a děti, kteří si kloboučky sami vyrobili a zcela netradičně, v některých případech až trochu bizarně, vyzdobili,“ informovala za Léčebné lázně Konstantinovy Lázně Marie Fialová. „Porota měla při vybírání těžkou práci, ale nakonec z několika desítek vybrala v několika kategoriích ty nejlepší modely, za něž jejich nositelé získali odměnu,“ dodala.

Historická skupina Cavalla, žongléř Kašpar Klepal a skupina Quanti Minoris pobavily malé i velké návštěvníky historického jarmarku v Kladrubech.
Na historickém jarmarku v Kladrubech pobavil žongléř a dobrá muzika

Na přípravě programu se lázně podílely společně s obcí Konstantinovy Lázně, Mikroregionem Konstantinolázeňsko a Místní akční skupinou Český Západ, z. s. Zahájení lázeňské sezony otevírá každoročně i turistickou sezonu v celém regionu.

Léčebné lázně Konstantinovy Lázně jsou jedinými lázněmi v Plzeňském kraji. Lidé se zde léčí zejména po vážných operacích srdce a operacích velkých kloubů, tedy kyčlí, kolen a ramen. Jezdí sem rovněž na relaxační pobyty. V osmi lázeňských domech je klientům k dispozici 305 lůžek, stará se o ně přibližně stovka zaměstnanců. Veřejnost i pacienti mohou využít restauraci umístěnou v Lázeňském domě Jirásek a kavárnu v Lázeňském domě Prusík, stejně jako Wellnescentrum s bazénem.