Zahrádkářská soutěž má v Tachově mnohaletou tradici. „Letošní ročník už je dvaatřicátý. Opět vyhlašujeme dvě kategorie, a to kategorii mladších žáků pro děti od čtvrtých do šestých ročníků, a starších žáků. Ta je určena od sedmých po deváté třídy a nižší ročníky gymnázií,“ vysvětlil za pořádající okresní zahrádkářskou organizaci její předseda Jiří Havránek.

Účast v letošním ročníku byla podle jeho slov srovnatelná s předchozími lety. „Trošku nás mrzí, že tu nejsou dvě tachovské školy, Kostelní a Zárečná, které jinak bývaly pravidelnými účastníky. Na druhou stranu tu máme řadu dlouholetých pravidelných účastníků,“ doplnil.

Účastníci soutěže měli dva úkoly. Prvním byl test ze znalostí ze zahrádkářského oboru. Praktická část pak sestávala z již zmíněného poznávání rostlin.

Jedním ze soutěžících byl Josef Marek ze Základní školy Gagarinova Stříbro. „Mě se poznávací část soutěže zdá celkem lehká, jen v testu byly některé otázky složitější. Ale poznávání zvládám dobře,“ řekl Deníku.

Vítězství a postup do celostátního kola si vybojovaly Viktorie Lorencová ze ZŠ Hornická Tachov, Kateřina Košátková a Veronika Voltrová, obě z Gymnázia Tachov.