Zahrádkáři se přišli pochlubit svými výpěstky a v pátek výstavu tradičně navštívily zejména školy. Krom tachovských se dostavily i přespolní. „Přijeli jsme celá škola vlakem, tuto výstavu si nenecháme ujít,“ řekla učitelka Základní školy v Chodové Plané Světlana Ambrožová. Protože na výstavě bylo možné některé výpěstky zakoupit, mnozí žáci neváhali. „Já jsem koupil kytku mamince,“ pověděl Jakub Gábor z druhé třídy. „Pro babičku, pro dědu a pro mamku,“ odpověděl třeťák Karel Dvořák, koho doma obdaruje. Velký kaktus nesl Honza Petrželka. „Koupil jsem si ho také proto, že má pěkný květináč,“ uvedl třeťák. „Byli jsme zde také kvůli inspiraci. Na základě této výstavy uspořádáme výtvarnou soutěž,“ dodala učitelka Ambrožová.

Plné stoly ovoce, zeleniny a květin napovídaly o účasti zahrádkářů. Kolik jich přesně bylo v pátek pořadatelé nevěděli. „Zatím to nemáme sečteno, ve čtvrtek jsme přijímali výpěstky, museli jsme výstavu naaranžovat, zhodnotit. Dá se ale říci, že v každé z pěti kategorií máme několik desítek vystavovatelů,“ vysvětlil předseda pořádajíci Základní organizace Českého zahrádkářského svazu Tachov střed Václav Tymkiv s tím, že nejvíce vystavovatelů je zastoupeno v kategorii jablek a zeleniny.

Podle pořadatelů nepříznivé počasí trochu ubralo na kráse hruškám. „Přesto senátor a starosta města Stříbra Miroslav Nenutil věnoval pohár O nejlepší hrušku okresu. Letos se vzhledem k počasí o velikosti hrušek nedá hovořit, soutěžíme o hrušku nejlepší,“ popsal Tymkiv. Pohár senátora Nenutila získal Milan Lempel z Tachova s hruškami odrůdy Clappova.

Výstava potrvá ještě do sobotní sedmnácté hodiny.