Žáci devátých tříd základních škol se po letech opět hlásí do učebních oborů zedník, truhlář či elektrikář silnoproudař. „Konečně mladým generacím dochází, že řemeslo má zlaté dno,“ usmívá se ředitelka školy Romana Košátková. Až z Plzně se přijel s rodiči podívat Lukáš Gabriel. „Rád bych se vyučil truhlářem, a tak chci vidět, jak to zde vypadá. Baví mě práce se dřevem jak ve škole při dílnách, tak když něco děláme s tátou na chatě,“ prozradil Deníku.

A získat konkrétnější představu, co učební obory obnášejí, dorazily kromě jednotlivců také celé třídy žáků základních škol z Tachovska. Všem příchozím se věnovali jak pedagogové, tak především samotní studenti školy, kteří měli připravenu celou řadu prezentací. Zároveň se po celý den ve škole prezentovaly také firmy sdružení TEO (sdružení pro rozvoj technického odborného vzdělávání a rozvoj lidských zdrojů v regionu Tachov), které školu všemožně podporují a studentům nabízejí mimo jiné i stipedia.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

„Máme o zdejší absolventy technických oborů skutečně velký zájem. Dnešním návštěvníkům zde naši kolegové z vývojového centra, kteří na této škole sami studovali, ukazují v praxi, kde se po ukončení studia mohou uplatnit,“ uvedla Barbora Kubínová z firmy Grammer, která byla zakládajícím členem TEO. Je to právě malý zájem o obor strojírenství, který dlouhodobě dělá vedení školy vrásky na čele. „Absolventi nacházejí uplatnění jako konstruktéři a technologové a je po nich velká poptávka. Nutná je však dobrá znalost matematiky a té se mnohé děti nejspíš bojí,“ řekl Deníku jeden z pedagogů Jakub Karas.

„Naše škola nabízí pět oborů s maturitou a osm učebních oborů s výučním listem. Bojujeme opravdu s malým počtem zájemců o obor strojírenství, pro uchazeče je atraktivnější obor mechanik seřizovač. Překvapivě máme v letošním školním roce poměrně silný ročník zedníků, extrémně roste také zájem o obor truhlář a elektrikář,“ dodala ředitelka školy Romana Košátková.

Zdroj: Deník/Monika Šavlová

Střední odborná škola ve Stříbře nabízí učební obor agropodnikání, veřejnosprávní činnost, přírodovědné lyceum a informační technologie. I sem v páteční odpoledne a v průběhu sobotního dopoledne proudili ve velkém zájemci z řad žáků základních škol, často v doprovodu rodičů, z širokého okolí. Hned u vstupních dveří se příchozích ujímali samotní studenti školy a zájemce prováděli po učebnách, kde se dělili o vlastní ve škole získané zkušenosti. „Chtěl bych studovat informační technologii, pak bych rád pokračoval na vysoké škole a pak se uvidí, co život přinese. Počítám s tím, že bych tady bydlel přes týden na internátu, “ řekl Deníku Kevin Könnig z Líní, který dorazil v doprovodu svého otce.