„Mše jsou v kostele zatím nepravidelně, snažíme se k jejich konání využívat církevní svátky a další významné dny. Teď jsme chtěli veřejnosti ukázat, jak pokračují práce na opravách, tak jsme uspořádali den otevřených dveří,“ řekl nám starosta Svojšína Karel Petráň s tím, že poprvé se zájemci mohli podívat také přímo do věže.
Toho využila řada lidí, mezi nimi také dva mladí svojšínští občané, které jsme ve věži potkali. „Je to zajímavý pohled na vesnici. A zajímavé jsou také zvony, jeden je poválečný a druhý pochází ze sedmdesátých let dvacátého století. To jsme ani netušili, že v té době někdo odlil zvon pro svojšínský kostel,“ řekli nám.
Kostel sv. Petra a Pavla ve Svojšíně se postupně rekonstruuje od roku 2002. „Začalo se střechou, pokračovalo věží. V té se v současnosti dělají interiéry, pokračuje archeologický průzkum kostela a letošní hlavní práce se soustředí na restaurování vitráží. Ty byly z oken kostela vyjmuty a teď jsou v restaurátorské dílně,“ uvedl starosta.
Opravu kostela financuje obec převážně z evropských dotací, příspívá také církev, obec a soukromé sbírky, do kterých přiěpli i původní němečtí obyvatelé Svojšína. „Velkou zásluhu na tom, že se v kostele mohou několikrát do roka konat bohoslužby, mají také místní farníci, kteří se o kostel starají, uklízejí a připravují jej,“ dodal svojšínský starosta.
Zájem věřících si pochvaluje také duchovní správce svojšínského kostela, plánský farář Jaroslav Šašek. „Účast na pondělní odpolední bohoslužbě mě skutečně příjemně překvapila, kostel byl skoro plný,“ řekl nám.
Bohoslužby byly ve svojšínském kostele podle Šaška před lety spíše jen jednou, dvakrát do roka, v posledních letech se podařilo docílit, že se mše svaté konají třeba i pětkrát za rok.
Bezprostředně s kostelem sousedí zámek. Ten byl letos otevřen pravidelně po celé léto a cestu na něj si našly stovky zájemců. „Těší nás, že to nebyli jen místní, ale i lidé z okolí a z různých dalších míst. A někteří místní si přišli zámek prohlédnout opakovaně,“ sdělil nám ve výstavních prostorách přízemí svojšínského zámku zastupitel Tomáš Petráň.
Ten v pondělí odpoledne návštěvníky po zámku prováděl. „K vidění je tu například dobové fotografie, obrazová galerie a některé původní vybavení, které pochází ze Svojšína a donedávna bylo v depozitářích v Horšovském Týně,“ uvedl s tím, že kromě výstavních prostor se mohou návštěvníci procházet obnovenými zámeckými zahradami.
„Záchranářské práce začínají i na hospodářských budovách za zámkem a poměrně intenzivně na přístavbě na levém křídle zámku, která bude sloužit jako ubytovna,“ dodal.