Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zajíci se honcují, bude jaro!

TACHOVSKO - Naděje blížícího se jara se stává reálnou

11.2.2008
SDÍLEJ:

Foto:

Soteplením vúnoru totiž každoročně přichází honcování zajíců, tedy období jejich rozmnožování, což je důkazem, že zima musí brzy skončit. Honcování nelze přehlédnout na polích, kde se jindy statičtí zajíci pohybují vjakých si „vláčcích“, tedy za jednou zaječicí hopsá hned několik nápadníků. Situaci zachycenou na fotografii můžeme vtomto období pozorovat tedy často, nejprve vnížinách, později vhorských oblastech. Všude tam má zajíc domov.

Koncem zimy zvěř bojuje o potravu, které není mnoho. Zajícům můžeme pomoci tím, že ořežeme několik větví jabloně a ponecháme je na zemi. Prořezávat jabloně vúnoru je správné, rány se do jara zacelí, prosvětlování koruny je nutné, zvláště u vzrůstnějších odrůd. Na druhou stranu tím zabráníme nechtěnému okusu zajíců, kteří při nedostatku potravy neponechají jedinou sladkou dřevinu bez povšimnutí. Raději než vysoké neochráněné kmínky však budou okusovat mladé větvičky, které jim ponecháme ležet na zemi. Navíc právě vtomto období je řez vhodný, protože ve vzduchu díky mrazivému počasí nejsou obsaženy zárodky patogenů (hub, bakterií), které by jinak (při oteplení na jaře) kontaminovali řezné rány a mohli by pak zvyšovat pravděpodobnost napadení stromů chorobami. Zajíci neponechají ani kousek kůry nazmar a větve dokonale „oholí“. Pro zajíce je nejatraktivnější kůra jabloně, méně větve třešně, hrušně a mladé švestky. Do pole či na okraj lesa je vhodné vyvést větve z prořezávky ovocných dřevin.


Díky vyšší aktivitě zajíců dochází vtomto období také kčastějšímu pohybu zajíců po vozovkách, zvláště vranních hodinách, což vede ke střetům sdopravními prostředky. Vozovka je totiž po ránu teplejší než půda, a tak se zajíci na ní rádi vyhřívají. Po méně frekventovaných komunikacích jezděme proto ohleduplně, zvláště vméně přehledných úsecích.

U nás se vyskytuje téměř všude, nesetkáme se s ním jen v honitbách ležících výše než 1 500 m n. m. a v rozsáhlých lesních komplexech. Nicméně jeho stavy bývají vyšší na okrajích lesů, kde mají zajíci možnost vycházet do polí a v polních honitbách, zvláště v teplých a suchých oblastech.

Nižší stavy zajíců oproti minulosti jsou způsobeny díky výraznému scelování zemědělských pozemků v70 a 80. letech, používaní necitlivé zemědělské mechanizace, dřívějšímu používání některých přípravků na ochranu rostlin (v minulosti nebyly metody zkoušení pesticidů tak přísné), chorobám (tularémie, septikémie, brucelóza), parazitózám (kokcidióza), zvýšenému tlaku predátorů a celkovému způsobu zemědělského hospodaření. Šelmy, jak například liška, má vsoučasné přehledné krajině značnou výhodu, která jí usnadňuje lov i zajíců. Na početnost má také výrazný vliv průběh zimy a pomoc člověka vextrémních výkyvech počasí. Zřizování napajedel a jejich údržba a pravidelné doplňování vody vdobě sucha je dnes nezbytnou péčí, kterou myslivci vmnohých honitbách zaječí zvěři věnují.

Mezi váhou zajíců a zeječek není téměř žádný rozdíl. A nijak patrné nejsou ani jiné vnější rozdíly (pohlavní dimorfismus). Honcování zajíců je nejnápadnější po jarním oteplení.

Zajíci žijí většinou samotářsky. Převažuje u nich většinou noční aktivita, pouze v době honcování je lze vidět v pohybu po celý den. Pro denní odpočinek využívají plochu s několika pelechy, jimž říkáme lože. Při cestách za potravou používají stále týchž ochozů, a to i v polních kulturách. Na okrajích lesa se ochozy často spojují v jednu širokou pěšinku. Zajíc je velmi stálou zvěří, staří zajíci nemění svá stanoviště po několik let. Přirozenou ochranou zajíce je rychlý útěk, přičemž může odskakovat do stran a kličkovat.

Přestože zajíc dokáže poměrně snadno uniknout svému pronásledovateli, neznamená to, že se zachrání, protože velká fyzická zátěž může způsobit těžké zdravotní problémy (záněty dýchacích cest, zápal plic). Nedovolme proto volné pobíhání psů, které pro zajíce představuje jedno zhlavních nebezpečí. Na silnici bychom měli jezdit také ohleduplně, zvláště vobdobí honcování zajíců, kdy se ztráty na populaci počítají mnohde vdesítkách procent. Celoplošnou vakcinací proti vzteklině člověk přispěl ke zvýšení počtu predátorů, kterým slouží zajíc jako důležitá složka potravy.

Pro zlepšení životních podmínek zajíce je nutné zajistit tomuto druhu maximální pestrost potravní nabídky vrámci šetrného zemědělství. Myslivci zajíce přikrmují již od léta, kdy dochází ke sklizni zemědělských plodin. Dále mohou pomoci prohrnutím pěšin při vysoké sněhové pokrývce, budováním remízků, ořezáváním větví stromů a zřizováním napajedel. Zajíci se loví pouze voblastech, kde to jejich početnost dovoluje, a jeho lov je přísně regulován.

 

Jiří Šilha

11.2.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Školní dvůr v brzké době čeká rekonstrukce.

Přípravná třída pomůže lépe zvládnout první třídu

Miloš Zeman v Plzni
30

SLEDUJTE ON-LINE: Prezident Miloš Zeman dorazil do Plzně v dobré náladě

ZMĚNA: Výlov Regentu začne v pátek, termín ale může ovlivnit teplé počasí

Chodová Planá - Rybářství rozhodlo o změně, výlov Regentu začne nejspíše až v pátek, pokačovat se bude v sobotu. I tento termín není podle rybářů definitivní.

Evropská liga: Viktoria letí do Švýcarska

Plzeň – Povzbuzeni vítězstvím v prestižním duelu nad pražskou Spartou odlétají ve středu fotbalisté Viktorie Plzeň k dalšímu těžkému zápasu – k utkání základní skupiny Evropské ligy se švýcarským FC Lugano.

Studentky z Plané soutěžily v čepování piva

Planá – Soutěže v čepování piva, pořádané v rámci výstavy v pražských Letňanech, se zúčastnily studentky druhého ročníku Střední školy živnostenské v Plané Kristýna Országová a Karina Svobodová.

Škodovka prohrála, přesto je první

Litvínov, Plzeň – Hokejisté Škody Plzeň sice v úterním 14. kole prohráli na ledě posledního Litvínova po prodloužení 1:2, přesto se vyhoupli do čela extraligy  před Kometu. Obhájci titulu totiž vyšli naprázdno v Třinci, ale za Škodovkou zaostávají na začátku druhé čtvrtiny jen o skóre.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení