„Ale lidé zřejmě supermarket chtějí, je pravda, že se o tom dost mluvilo. V posledních letech se tady ale otevřelo několik vietnamských obchodů a podle mého názoru je tu v současnosti přeobchodováno," řekl Deníku jeden z podnikatelů, kteří provozují v centru města obchod.
Na náměstí a v jeho bezprostředním okolí je pět prodejen s potravinami a smíšeným zbožím, dvě drogerie, tři řezníci (jeden má otevřeno pouze v pátek) a jedno pekařství (v sobotu uzavřené). Čtyři z pěti potravinářských prodejen provozují asijští živnostníci, kteří mají otevřeno sedm dní v týdnu, ostatní prodejny mají v sobotu odpoledne a v neděli zavřeno. Několik dalších prodejen se základním sortimentem, provozovaných vietnamskými spoluobčany, je na výpadovkách z Boru. I ty mají otevřeno po celý týden.


Ještě donedávna byl ale na náměstí jediný větší obchod, který provozuje tachovská Jednota a letos byl výrazně modernizován. Vedle nové výmalby dostal především nové regály a chladící boxy. Jeho vedoucí se však k otázce chystaného supermarketu na okraji města vyjadřovat nechtěla.
Řadu let na náměstí působí také menší samoobsluha provozovaná vietnamskými živnostníky. Za roky působení ve městě, jak Deníku řekli majitelé, si vybudoval svoji stálou klientelu. „Myslíme, že nám nový supermarket vadit nebude. Máme stálé zákazníky, kteří si k nám cestu najdou. Záleží na tom, jak se k lidem chováte, pak nemusíte mít strach o zákazníky," řekli Deníku majitelé jedné z vietnamských prodejen na náměstí.

Z odpovědí náhodně dotázaných chodců v centru města vyplývá, že o chystané stavbě supermarketu už slyšeli. „Jsme rádi, že tu takový obchod bude, ale i teď máme kde nakupovat." Tak lze charakterizovat a shrnout odpovědi kolemjdoucích.


Supermarket by se měl stavět při silnici z Tachova na Bor, na pozemku mezi železničním přejezdem a stavební firmou. Město zatím s mezinárodním diskontním řetězcem, který ještě na Tachovsku žádnou prodejnu neprovozuje, podepsalo smlouvu o smlouvě budoucí. „Dohodli jsme se, že pozemek firmě prodáme, až bude hotová hrubá stavba," vysvětlil Deníku starosta Boru Petr Myslivec.
„Oslovili jsme několik obchodních řetězců, ale všechny chtěly své prodejny stavět v centru nebo jeho okolí. Navíc argumentovaly, že jsme na počet obyvatel malé město," doplnil starosta. „Ale spádovost máme zhruba deset tisíc lidí."
Řetězec, se kterým se borská radnice nakonec dohodla, reflektoval na polohu pozemku. Je na dobře přístupném a frekventovaném místě, navíc se v okolí připravují pozemky pro výstavbu rodinných domů, lokalita je rovněž nejblíže k průmyslové zóně v Nové Hospodě. Pozemek pro výstavbu supermarketu má 5200 metrů čtverečních, včetně plochy pro parkoviště.