VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zákon zavádí šestileté funkční období pro ředitele škol

Tachov – S novým rokem vstoupil v platnost nový školský zákon. Nejpodstatnější novinkou v něm je vymezení šestiletého funkčního období pro ředitele všech stupňů škol – mateřskými počínaje a středními konče.

12.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: archiv VLP

„Některé změny jsou dílčí, jiné významnější,“ uvedl vedoucí odboru školství Městského úřadu Tachov Josef Kožnar. „Zůstaly například zachovány školské rady, přestože se původně hovořilo o jejich zrušení. Jsou složeny ze zástupců rodičů, pedagogů a zřizovatele.“

Zákon také hovoří o tom, že děti v mateřských školách budou mít v posledním, tedy předškolním ročníku po dobu dvanácti měsíců docházku zdarma. Pokud ale bude mít dítě o rok odloženu školní docházku a bude předškolní třídu v mateřské škole navštěvovat další rok, bude docházka zpoplatněna.

„Největší změna je v paragrafu 166, který zavádí pravidlo jmenování ředitelů škol do pracovního poměru na funkční období šesti let,“ uvedl Kožnar. A dodal: „Výklad této části zákona není ale prozatím zcela jasný. Zákonodárci, ministerstvo školství i právní kanceláře zpracovávají právní podklady pro jednotný výklad.“

Nejnovější výklad zákona hovoří o tom, že by ve funkcích s největší pravděpodobností mohli i nadále zůstat ti ředitelé, kteří se osvědčili a jejichž zřizovatelé jsou s jejich dosavadní prací spokojeni.

V Tachově je osm ředitelů a ředitelek – pět v mateřských školách a tři v základních školách. „K jejich práci nemá město jako zřizovatel zatím žádné výhrady,“ řekl starosta Ladislav Macák.

Další školská zařízení ve městě spravuje Plzeňský kraj. Jsou to Střední průmyslová škola Světce, Gymnázium Tachov, Dům dětí a mládeže Tachov, Dětský domov Tachov a Základní umělecká škola Tachov. „ V celém kraji by se případná výběrová řízení na ředitele týkala 65 škol, což jsou dvě třetiny všech krajských školských zařízení,“ uvedl vedoucí odboru školství Plzeňského kraje Jiří Struček.

Oba oslovení chápou paragraf 166 jako možnost nikoli nutnost vyhlásit výběrová řízení. Poslední výklad ministerstva školství totiž hovoří o tom, že zákon nenutí zřizovatele vyhlašovat zbytečné konkurzy. V případech, kde je zřizovatel s ředitelem spokojen by to bylo podle tohoto ministerského výkladu plýtvání veřejnými prostředky.

Další změna se týká věku ředitelů. Dosud mohli vykonávat funkci maximálně do 65 let. Tato věková hranice v novém školském zákoně padla. Z funkce může ředitele odvolat stejně jako dřív zřizovatel. Nově ale návrh na odvolání může podat také školská rada nebo Česká školní inspekce.

Autor: Jiří Kohout

12.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Snímky z Večerního běhu Tachovem.
22

V uličkách Tachova vyhrál Tomáš Jaša

Karolínu Zemánkovou neodradilo od voleb ani pokročilé těhotenství, Marie Ďurová přišla ve stylovém triku s trikolórou.
5

Ve Stříbře šla volit i maminka před porodem, v komisi byla žena s trikolorou

Výlov Regentu začal

Stovky milovníků rybích pochoutek se zúčastnily prvního oficiálního dne výlovu rybníku Regent, který je největším rybníkem na území Tachovska.

Čeští a bavorští policisté se radili o migraci, pronásledování i drog

Tachov – Ke společné diskusní poradě zasedli v Tachově na zámku policisté z tachovského okresu a příhraničních regionů Bavorska.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Zájem je vyšší, na venkově nápor teprve čekají

Tachovsko - Úderem druhé hodiny odpolední začaly letošní volby do poslanecké sněmovny také v okresním městě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení