VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecké slavnosti nabídnou rytířské souboje i jarmark

Bor – Zámecké historické slavnosti patří k polovině července v Boru už dvanáct let. Právě dvanáctý ročník slavností přichystali do areálu zámku organizátoři na dnešní den.

18.7.2015
SDÍLEJ:

SKUPINY historického šermu a tance Korbel a Mericia nebudou samozřejmě chybět při dnešních slavnostech v Boru. Foto: Václav Šůcha

Opět je připraven program pro děti i dospělé. Zahájen bude ve 13 hodin. „Největším lákadlem pro letošní ročník je jistě rytířský turnaj na koních v podání šermířské a kaskadérské společnosti Štvanci," řekla Deníku za organizační štáb kastelánka zámku Galina Marianna Kortanová.

Rytíři a hudebníci

V Boru se při Zámeckých slavnostech představuje pravidelně několik skupin se zaměřením na historický šerm a dobové souboje. Dalšími šermířskými skupinami, které letos v Boru diváci uvidí, jsou Korbel, Ganancia, Adorea.

Ale nejen o rytířských soubojích jsou historické slavnosti. „Z dalekého Orientu do Boru zavítá krásná břišní tanečnice a fakír In Flamenus s hroznýši královskými. Tradičně se představí tanečnice ze skupiny Mericia, které předvedou, jak se tančilo na královském dvoře i v podhradí, dále tanečnice ze skupiny Siderea s lidovými a cikánskými tanci. V programu dále vystoupí hudci středověkých písní Lucrezia Borgia, sokolník, chůdaři a žongléři," dodala kastelánka.

Pro nejmenší děti je připravena malá divadelní scéna, Divadlo Jitule a Dádule sehraje několik známých pohádek.

Program bude mít dvě části – denní a večerní. Ta večerní začne ve 20.30 hodin. „Vystoupí opět šermíři ze skupiny Štvanci s představením o mušketýrech, tanečnice, hudebníci, skupina Korbel se představí v rytířském turnaji, chybět nebude noční ohňové vystoupení a tradiční ohňostroj ze zámecké věže."

Krčmy nakrmí hladové

Nedílnou součástí Zámeckých slavností bývá stylové dobové občerstvení. Také letos bude po celý den zajištěn prodej jídla a pití v několika krčmách, prodej medoviny, středověké pochoutky „trdla", orientálních cukrovinek, mandlí a mnoho jiného.

Na nádvoří proběhne celodenní dobový jarmark, který nabídne zboží rozličné jako například šperky, keramiku, svíčky, koření, rolničky, malované obrázky, drahé kameny, gotické sklo, cínové figurky, dřevěné zbraně, ale také dobové oděvy a mnoho jiného.

Zámecké slavnosti ale odstartovaly už v pátek večer, kdy městem prošel kostýmovaný průvod rytířů, zbrojnošů, urozených dam i markytánek, aby pozval borskou veřejnost na slavnosti a zahájil tím zámecké radovánky.

Tradice slavností

„Slavnosti mají svou tradici jednak svým datem, který je vždy v polovině měsíce července a jednak programem, neboť se snažíme dbát na to, aby slavnosti byly historické. To znamená, že program je přizpůsobený různým historickým dobám a také řemesla, stánky a hry jsou v dobovém duchu. Během celého dne se představí mnoho skupin historického šermu, budou to skupiny, které u nás už vystupovaly a máme s nimi dobré zkušenosti, ale přivítáme také nové vystupující," okomentovala Kortanová.

Jak dodala, velmi oblíbené jsou právě večerní programy, a to pro tajemnou atmosféru doplněnou ohňovými efekty. „I v letošním roce se mohou diváci na taková vystoupení těšit. Snažíme se program připravovat tak, aby většina šermířských scének byla určena pro všechny věkové kategorie, ale hlavně pro děti. Kromě toho se v podzámčí konají dětské hry a také střelba z kuší a luků. V jarmareční části jsou ukázky různých řemesel, které si děti i dospělí mohou vyzkoušet. Největší oblibu má vždy rukopisná dílna. Letos bude k vidění také dobové ležení Landsknechtů, kde se budou moci zájemci seznámit se zvyky těchto vojáků dozvědět se více o zbraních a jejich životě," dodala.

A dobrá zpráva: vstup na slavnosti je po celý den zdarma.

Prohlídky zámku

Během zámeckých historických slavností je pro návštěvníky připraven nejen bohatý program, ale i prohlídkový okruh, během kterého si mohou prohlédnout hradní kapli sv. Vavřince, bývalé gotické sály, zámecké salónky, obrazárnu a také vyhlídkovou věž, z níž je krásný výhled na celé město a okolí. „Novinkou pro letošní rok je zpřístupnění zrekonstruovaného velkého sálu a jeho zázemí. Tyto prostory jsou veřejnosti znovu otevřeny po 35 letech a zařazeny do prohlídkového okruhu," uvedla kastelánka.

V době slavností se prohlídky zámku konají samostatně. Návštěvníci si mohou celý okruh projít v libovolném čase po zakoupení vstupenky v pokladně. Při slavnostech si všichni návštěvníci mohou zámek prohlédnout za snížené vstupné, které bude stát 30 korun na osobu. Jedná se o jedinou příležitost v roce, kdy probíhá tato forma prohlídek.

Zámecké historické slavnosti Bor 2015

Program na pódiu:
13,00 – Zahájení slavností konšely města Boru
13,10 – Hudba – LUCREZIA BORGIA
13,30 – Lidové tance – SIDEREA
13,50 – Ze života Landsknechtů – GANANCIA
14,20 – Sokolnické ukázky
14,50 – Ostrov pokladů – ADOREA
15,50 – Ozvěny orientu – IN FLAMENUS
16,20 – Dvorské tance – SIDEREA
17,00 – RYTÍŘSKÝ TURNAJ NA KONÍCH Turnaj se uskuteční v zámeckém parku a představí se šermířsko-kaskadérská skupina ŠTVANCI
18,10 – Hudba – LUCREZIA BORGIA
18,30 – Boží soud – KORBEL
19,00 – Cikánské tance – SIDEREA
19,20 – Frejíři a Duelanti – ADOREA

Průběh slavností: dobové ležení landsknechtů, ukázka střelby z palných zbraní, chůdaři, tržiště s rozličným zbožím, dobové občerstvení i tradiční pochoutky v krčmách, "trdlo", cukrovinky, oříšky, prodej medoviny a vína, prohlídky zámku a věže, prohlídky malého technického muzea v podzámčí.

Představení na horním nádvoří:
Po celý den se představí Divadlo Jitule a Dádule, kreslíři karikatur a chybět nebudou hry pro děti
15,30 – Hudba – LUCREZIA BORGIA
18,00 – Chůdaři – IN FLAMENUS
19,45 – 20,30 – přestávka

Večerní program:
20,30 – Zahájení večerního programu heroldem,
hudební doprovod skupiny LUCREZIA BORGIA
20,50 – Mušketýři – ŠTVANCI
21,20 – Ohňové vystoupení – IN FLAMENUS
21,40 – „Královská slavnost" – komponovaný
program skupin KORBEL a MERICIA
22,20 – Ohňové vystoupení – SIDEREA
22,45 – Zakončení programu heroldem a slavnostní ohňostroj

Autor: Jiří Kohout

18.7.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Specialisté v oblasti personálního řízení 20 000 Kč

Specialisté v oblasti personálního řízení Personální konzultant. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: HOFMANN PERSONAL je mezinárodní skupina s více než 20.000 zaměstnanci v Německu, Rakousku, Velké Británii, USA a v České republice. V oblasti agenturního zaměstnávání a zprostředkování zaměstnanců patří mezi světovou špičku personálních agentur. , , Do našeho týmu ve Stříbře bychom rádi přivítali cílevědomého, zodpovědného a spolehlivého kolegu nebo kolegyni na pozici Personální konzultant. , , Vaším úkolem bude:, Udržování a rozvoj vztahů s našimi klienty. , Zadávání inzerce, vyhledávání vhodných uchazečů na zadané pracovní pozice, přímé oslovování. , Denní komunikace s kandidáty, vedení pohovorů. , Koordinační činnost mezi kandidáty a klienty., Správa aktuální databáze uchazečů., Související administrativa. , , Očekáváme od Vás:, SŠ nebo VŠ vzdělání. , Zkušenosti v personalistice. , Výbornou znalost práce na PC. , Velmi dobrou orientaci na internetu – pracovní portály, sociální sítě. , Velkou samostatnost, výborné komunikační a prezentační dovednosti, zodpovědnost a spolehlivost. Schopnost týmové i samostatné práce., ŘP "B", aktivní řidič., , Vy můžete očekávat od nás: , Přátelský kolektiv, který Vám bude vždy oporou., Motivační systém finančních bonusů., Mobilní telefon + notebook., Stravenky, 25 dní dovolené, jazykové a odborné kurzy.. Pracoviště: Hofmann wizard s.r.o. (stříbro), Smuteční vrch, č.p. 441, 349 01 Stříbro. Informace: Andrea Svěcená, .

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 21 840 Kč

Policisté policista policie ČR. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 21840 kč. Volných pracovních míst: 11. Poznámka: místo výkonu práce..Tachov a Plzeňský kraj, Přijímací řízení k Policii ČR, Uchazeč absolvuje psychotesty,fyzické testy,zdravotní prohlídku., Po úspěšném absolvování přijímacího řízení je přijat do služebního poměru Policie ČR na dobu určitou se zkušební dobou 6 měsíců .:Po uplynutí zkušební doby může příslušník požádat o přiznání náborového příspěvku ve výši 75000Kč., Po přijetí je policista vyslán na základní odbornou přípravu v trvání 12 měsíců: , 1 měsíc řízená praxe ve ŠPS Domažlice, 9 měsíců teorie ve vzdělávacím zařízení v Praze, 2 měsíce řízená praxe ve ŠPS Domažlice, Nástupní plat:, v 1.roce zařazení do 2.PT 21840 Kč, 2.rok zařazení do 3.PT 26090 Kč (po úspěšném ukončení ZOP), Doba určitá je sjednána na tři roky a uzavírá se služební zkouškou. Po zdárném absolvování služební zkoušky se mění poměr na dobu neurčitou., Nabízíme:, -práci která má smysl a pomáhá celé společnosti, -garantované hmotné zajištění a kariérní postup, -široké uplatnění dosaženého vzdělání, - možnost získání vysokoškolského vzdělání, -za spolehlivou dlouholetou službu odchodné a výslužné, Požadujeme:, -občanství České republiky, -věk min. 18 let, -bezúhonnost, -dosažené úplné středoškolské vzdělání, -zdravotní,osobnostní a fyzickou způsobilost, Bližší informace na oficiálních webových stránkách, www.policie.cz, KONTAKT:, Krajské ředitelství policie Plzeňského kraje,Nádražní 2,306 28 Plzeň,tel. 974 322 654,e-mail, krpp.op.podatelna@pcr.cz. Pracoviště: Krajské ředitelství policie plzeňského kraje(územní odbor tachov), Plánská, č.p. 2032, 347 01 Tachov 1. Informace: Helena Vojtová, +420 974 337 400.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 000 Kč

Obsluha zařízení na výrobu kabelů a lan montáž kabelových svazků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrov 33, 348 02 Bor, Hledáme ženy a muže pro pracovní pozici: výsledná kontrola. , Náplň práce: elektrické a optické přezkoušení funkčnosti kabelových svazků. , Požadujeme: vyučení v oboru elektrikář výhodou, není podmínkou, min. základní znalosti práce s počítačem, zodpovědnost. Základní znalost NJ výhodou, není podmínkou. Uchazeče bez praxe zaškolíme. , Pracovní doba: třísměnný provoz, Pracovní smlouva na dobu neurčitou, 23 dní dovolené, stravenky plně hrazené zaměstnavatelem. cestovné, 13.a14. plat.. Pracoviště: Seigerschmid - kabelová kompletace s.r.o., 348 02 Bor u Tachova. Informace: Petra Šmatová, +420 374 627 484.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 60 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti technického rozvoje Řídící pracovníci v oblasti technického rozvoje. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Vítkov 108, Tachov , požadujeme:znalost korejského jazyka slovem i písmem. Pracoviště: Kdk automotive czech s. r. o., 347 01 Tachov 1. Informace: Natálie Woznicová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Stupně vítězů, Lukáš Sponner první zleva.

Lukáš Sponner dlouho bojovalo zlato, nakonec získal stříbro

Vlk v návštěvnickém centru NP Šumava v Srní.

NP Šumava bude střílet méně jelenů, nechá je vlkům

Kraj podpoří vesnické prodejny, obcím rozdělí tři miliony korun

Plzeňský kraj – Dotace lze získat pro klasické i pojízdné obchody.

Děti se naučí sestavit elektrický obvod i zacházet s nářadím

Tachov – Základní škola Kostelní v letošním roce opět svým žákům nabídla kroužek s názvem Žáci objevují techniku.

Turnaj v pexesu se už uskutečnil po patnácté

Kostelec – Už patnáctý ročník turnaje v pexesu, který pro děti pořádá komise pro občanské záležitosti, se uskutečnil v sále kulturního domu v Kostelci.

Dvě nehody ve stejnou chvíli

Tachovsko – Ke dvěma nehodám, které se staly ve stejný okamžik, vyjížděli záchranáři ve středu večer.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT