Tachovský zámek se tak stává turistickou atrakcí, kterou nechala vybudovat radnice za zhruba jedenáct milionů korun. Expozice v přízemí i patře připomínají hlavně život knížecí rodiny Windischgrätzů, jakož bývalých významných majitelů zámku. K dispozici budou také prostory pro příležitostné výstavy. Na to, aby zámek sloužil právě těmto účelům, čekalo několik generací.
Po středečním oficiálním představení výstavních prostor, byl tak pátek prvním dnem, kdy zámek mohla vidět veřejnost. „Řadě místních i návštěvníků Tachova se zdálo, že by měl zámek sloužit něčemu jinému než úřadu. Přestěhováním městského úřadu nám zde tedy vznikl prostor, který jsme mohli využít," řekl starosta Tachova Jiří Struček. Budova totiž sloužila knížecímu rodu více než sto padesát let, ale po druhé světové válce byla zestátněna. Po téměř úplném zničení zámku se využíval k různým účelům, naposledy právě jako městský úřad. Nyní jsou zde k vidění expozice od archeologických nálezů po novodobé fotografie.
„Vítám vás tady všechny a těší mě to na srdci, co se povedlo a že se to stihlo. Několik generací na to čekalo a několik generací po nás bude mít možnost využívat tento prostor. Přeji vám, abyste si to vzali za své, protože zámek je náš, tachovský. Svým přátelům a známým a nejen jim když pojedou do Tachova, poraďte jim, kam by se měli jít podívat. Sem na tachovský zámek," přivítal desítky prvních návštěvníků starosta.
Farář Vojtíšek hovořil o Tachově jako o královském městě se zámkem. „Bude nám připomínat, jakou jsme měli minulost, jak žili naši předkové. Ne nadarmo se říká, že lidé, kteří neznají svoji minulost, nemají ani pořádně budoucnost," připodobnil.
Otevřeno pro veřejnost má zámek 20. až 23.
a 27. až 30. 12.
vždy od 9 do 12 a od 13 do 17 hodin.
31. 12. od 9 do 14 hodin.
Běžný provoz bude v příštím roce od středy do neděle
vždy od 9 do 12
a od 13 do 17 hodin.
Uvědomění si, jak žili naši předkové, nás často vede k pokoře, abychom si příliš o sobě nemysleli. Řekl dále Vojtíšek. „Lidé, kteří zde žili dříve, měli svůj um, zručnost i dokonalost a to bez technického zabezpečení, které máme dnes. Jsem rád, že v zámecké expozici bude třeba malá ale přesto zámecká kaple, aby si návštěvníci uvědomili, že součástí života tehdejších lidí, byla křesťanská víra, jako jakýsi garant lidské slušnosti, odpovědnosti, pořádku… vlastností, po kterých se dnes tolik volá," poukázal tachovský farář.
Spodní patro, kterému vévodí hlavní exponát, tedy základy středověké válcové věže, mohou návštěvníci zhlédnout bez průvodce a libovolně v otevírací době zámku. „Jde o unikát a Tachov se tím může po právu pochlubit," vyzdvihla ředitelka Muzea Českého lesa v Tachově Jana Hutníková.
Horní patra pak budou přístupná jen s průvodcem. Kastelánem a zároveň jedním z průvodců je Pavel Voltr.„Prvním Windischgrätzem tu byl Josef Mikuláš, v Čechách nepříliš známý, ale například ve Francii velmi vážený. Právě on panství, jehož půdorys má tvar písmene L, koupil. Následoval Alfréd I., poté Alfréd II. a Alfréd III.," řekl Voltr.
Do místností se autoři výstavy snažili navrátit velkou část nábytku, ale například i víc než 1300 knih, jež se tu za Windischgrätzů do roku 1945 nacházely. Místnosti jsou upraveny tak, jak to na zámku v druhé polovině 19. století opravdu vypadalo. Návštěvníci tak uvidí například dobovou jídelnu z půlky 19. století, chodbu s loveckými trofejemi, čítárnu, obřadní síň, která dříve sloužila jako přijímací salon, dámský salon a také kapli.
Podle manažerky projektu Aleny Nekovářové získala radnice peníze částečně z regionálního operačního programu, uznatelné náklady z 11 milionů korun jsou 5,6 milionu korun, dotace by z toho měla činit 85 procent. „Cílem bylo zatraktivnit město, region, posílit cestovní ruch a zvýšit vyžití v období podzimních a zimních měsíců. Předpokládá se, že zámek bude celoročně v provozu," řekla Nekovářová. Přípravy a realizace trvaly čtyři roky, prostory uvolnil městský úřad, který se přestěhoval do jiného objektu.