VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámecký park zhyzdilo v poválečných letech hokejové hřiště

LESNÁ - Seriál o zaniklých, zapomenutých a kuriozních památkách Tachovska

20.1.2008
SDÍLEJ:

Zámek Lesná.Foto: OÚ Lesná

Historie zámečku v Lesné sahá k roku 1609. Vyloučíme-li existenci doposud nedoloženého tvrziště ze 14. století, jež by mohlo údajně ležet přibližně jihozápadním směrem od stavby kostela sv. Mikuláše, někde poblíž domu čp. 46. Nový zámek vznikl nejspíše za Jošta Jindřicha ze Širtyngu. Jeho rod vlastnil stavbu až do roku 1945!


V 17. století byl Schönwald, neboli dnešní Lesná, prosperujícím městečkem. V uvedeném roce 1609 pan Jošt získává panství jako dědičný majetek. Vše si ale pokazil pozdější účastí na stavovském povstání. Za trest mu bylo panství převedeno zpět na obyčejné léno. To zahrnovalo panské sídlo, statek, městečko a poplužní dvůr v Pavlovicích. Původního způsobu držení dosáhli až Joštovi potomci kolem poloviny 17. století. Z následujícího věku pochází německý zápis, popisující panské sídlo v Lesné jako stojící na vyvýšeném místě. Doslova šlo o dobrý uzavřený šlechtický dvůr nedaleko kostela obehnaného hřbitovní zdí.


Panské sídlo, či zámek lze popsat jako mohutnou dvoupatrovou budovu barokních forem se dvěma věžovitými přístavky či krátkými nárožními křídly. Předpokládá se, že jihozápadní kout zdiva ukrývá i starší stavební konstrukce, zejména pokud jde o silnější zdivo přízemních prostor. Oborníci předpokládají, že konečná podoba zámku byla dotvořena v roce 1787, a to podle datace uvedené na klenáku nad vchodem. Majitelem panství byl tehdy pán František Jáchym Schirdingár ze Schirdingu.


Podle popisu z 19. století se v zámku nacházela kaple. Pozornost budila rovněž zámecká knihovna a připomíná se i zajímavá sbírka starých zbraní. Interiér některých místností, obložených tmavým dřevem, se dochoval až do 20. století. Zámek sice v roce 1931 vážně poškodil požár, snahou majitelů však bylo obnovit interiéry pokud možno do původního stavu.


Schirdingárové nechali roku 1728 opravit kostel sv. Mikuláše a zadaptovali jej na rodovou hrobku. Publikace zmiňují hodnotný náhrobek se sochou ležícího hraběte J. B. Schirdinga zhotovený v roce 1820 sochařem B. Prachnerem. Kromě toho lze v interiéru kostela nalézt i další náhrobníky rodu Schirdingárů, datované do 17. či 18. století. Jeden z novějších náhrobků ovšem stojí i na místním hřbitově. Zajímavou je skutečnost, že kostel dnes pro potřeby svých věřících využívá pravoslavná církev.


Po roce 1945 využíval zámek Místní národní výbor, nalézaly se zde například kulturní a společenské místnosti či pohostinství. Výčep zde byl velmi krátce otevřen i v čase po sametové revoluci. Tehdy také průčelní štít zámku ozdobila kuriózní malba, připomínající kýčovitou výzdobu německých venkovských domků. Neobvyklým doplňkem někdejšího a dnes prakticky zaniklého zámeckého parku se v čase budování lepších zítřků stalo hokejové hřiště s mantinely.

20.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vánoční písně zněly v Chodové Plané
12

FOTO: Vánoční písně zněly v Chodové Plané

Videosouhrn Deníku – 16.–17. prosince 2017

Formanova zdravice po 50 letech a heroinoví Makedonci: nejlepší videa víkendu

Vánoční besídku pořádali ve stáji mezi koňmi

Kladruby – Zazpívat, zarecitovat a strávit pěknou předvánoční chvíli se svými čtyřnohými přáteli přišli děti a koňáci, kteří pravidelně navštěvují Pony farmu v Kladrubech Pozorce.

Meteorologové varují: Řidiči a chodci, pozor na náledí!

Západní Čechy - Meteorologové varují před tvorbou náledí během noci na pondělí.

Stezka do Plané už svítí

Planá, Chodová Planá – Po několika letech úsilí začalo svítit veřejné osvětlení na cyklistické stezce spojující město Planá s městysem Chodová Planá.

FOTO: Lidový soubor MLS vystoupil v černošínském kostele

Černošín - V páteční podvečer 15. prosince se v černošínském kostele konal Vánoční koncert, ve kterém vystupovaly děti z černošínské základní školy pod vedením Nadi Pézlové a Jiřiny Ilyas, pak Píšťalky Dany Steinerové a o závěr hudebního večera se postaral plzeňský malý lidový soubor MLS pod vedením Miroslava Šimandla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT