Knihy se stanou součástí zámecké expozice, která se, stejně jako všechny ostatní prostory zámku, otevřou pro veřejnost příští týden.
Rekonstrukce vnitřních prostor zámku je po stavební stránce dokončena a v současné době se provádí instalace nových expozic a vybavení. Před dokončením byla včera pokladna, pracovalo se na všech podlažích.

„V přízemí bude pokladna pro celý zámek a expozice historie Tachova. V druhém nadzemním podlaží bude zámecký okruh a v dalším pak sezónní výstavy," popsal Pavel Voltr z Městského kulturního střediska Tachov.

Z depozitářů různých zámků se postupně sváží mobiliář, obrazy a další vybavení, které z tachovského zámku pocházelo. Například zmíněné knihy byly desítky let uloženy v depozitáři zámku Kozel. Z Boru je do hudebního salonu zapůjčené piano, ze Slatiňan byly přivezeny grafiky, které tam byly po válce z tachovského zámku převezeny. V Jemništi je zase galerie Windischgrätzů, ta by se do Tachova měla dostat v příštím roce.
„Původního nábytku se tolik nesehnalo, není možné sehnat úplně všechno, co tady na zámku bylo. Po druhé světové válce byl mobiliář rozvezen na různá místa," dodal Voltr.

Veřejnosti se zámek otevře 19. prosince odpoledne a návštěvníci si budou moci prohlédnout například v přízemí výstavu o historii Tachova. „Ta bude neměnná, bude to stálá expozice a navíc bude přístupná zdarma a bez průvodce," řekl kastelán s tím, že v přízemí najdou návštěvníci i záchody.
„Druhé patro, zámecký okruh, bude vždycky s průvodcem a k vidění bude jídelna, knihovna, obřadní síň, chodba, salón hudební a kaple. Nahoře pak budou krátkodobé výstavy, aby se i tachovští obyvatelé na zámek pravidelně vraceli," uvedl dále Voltr.

Do oficiálního otevření zbývá odborníkům, kteří připravují expozice, ještě hodně práce, nasazení každý den dlouho do večera.

Ze zajímavostí, které návštěvníky zámku čekají, můžeme připomenout odhalené základy původní bašty v přízemí, zapůjčenou sbírku loveckých trofejí, klavírní křídlo z roku 1867, různé obrazy, portréty. Další mobiliář a vybavení se bude postupně ještě dovážet, například z již zmíněného zámku Jemniště, případně z Kynžvartu a dalších památek.

Zahajovací výstava na zámku v Tachově, která bude otevřena v pátek 19. prosince v 16 hodin, se jmenuje Život na tachovském zámku a představí budovu zámku od poloviny 19. století do současnosti. Prohlídky zámku začínají od 16.30 hodin každou půlhodinu, poslední vychází ve 20 hodin. Počet osob ve skupině bude omezen a správa zámku doporučuje rezervaci místa na konkrétní čas.

Na rekonstrukci zámeckých interiérů obdrželo město podporu z evropských dotačních programů.