Devětadvacet občanů Svojšína se podepsalo pod stížnost, kterou následně zaslali řadě institucí. V ní poukazují na neustálé obtěžování zápachem, vznikajícím ze zkušebního provozu tamní bioplynové stanice. Zdrojem zápachu je odpad (fugát), který provozovatel biostanice vyváží na okolní pole. „Smrad je to ukrutný. Nemůžeme si ani vyvětrat. Nikdy jsem si nemyslela, že budu muset vyprané prádlo, aby nezasmrádlo, sušit doma,“ kroutí hlavou Marie Kulhánková, autorka stížnosti.

„A to jsme vyhráli Zelenou stuhu za životní prostředí. Copak knámv těchto podmínkách mohou jezdit turisté?“ dodává. Na masivní zápach upozorňuje i správa svojšínského tábora Radar. „Je skutečně nesnesitelný a je ho třeba odstranit, protože jde o rekreační oblast . Tábor je plný rekreantů a pro ně je stávající situace nepřijatelná,“ stojí v dopise adresovaném obecnímu úřadu.

V těsné blízkosti biostanice obec buduje víceúčelové kurty. „Pokud společnost se zápachem něco neudělá, bude to zbytečná investice. Za těchto podmínek si sem určitě nikdo zasportovat nepřijde,“ uvedla další ze svojšínkých obyvatelek Dana Divišová. Firma IC – Park Energo, která biostanici provozuje, si je problému vědoma. „Lidi chápu. Proto přistoupíme k řešení, která by měla zápach výrazně omezit,“ informoval nás jednatel Milan Eseny. Už včera prý společnost přestala fugát na pole vyvážet. „Odpad měl pomoci zemědělcům jako dobré dusíkaté hnojivo,“ vysvětlil Eseny důvod, proč byl odpad na pole vyvážen. Pomoci by údajně mělo vybudování skladovacích jímek.

„Musíme vystavit čtyři nádrže s plynojemy. Skladovací kapacitu zvýšíme na více než šedesát dnů a tím tak snížíme zápach,“ nastínil jednatel. IC – Park Energo také nakoupí vůz s diskovým zaprašovačem. „Ten bude fugát vlastně zaorávat do půdy. I tímto způsobem by měl zápach z větší části pominout,“ podotkl Eseny.

„Každý projekt má své mouchy a my se je snažíme postupně odstraňovat. Myslím si, že kdybychom měli více času, podařilo by se nám díky biologickému procesu nedostatky odstranit. Před problémem se ale neschovávám. Jsem připraven o něm diskutovat i při jednání obecního zastupitelstva,“ uvedl jednatel. Jednou z institucí, které už na podněty občanů zareagovaly, byl i krajský úřad. Ten výše uvedená opatření společnosti nařídil uskutečnit do konce listopadu letošního roku. „Pokud nebudou splněna, nebude žádosti společnosti o trvalý provoz biostanice povolen,“ vyjádřil se ke stížnosti svojšínských obyvatel zástupce odboru životního prostředí Krajského úřadu Plzeňského kraje.