„Hrozilo vylití potoka z koryta a zaplavení přilehlých budov,“ uvedla mluvčí západočeských hasičů Pavla Jakoubková. Ledové bariéry byly odstraněny pomocí kráčejícího bagru, který nasadilo povodí Vltavy. Stroj lžící rozbíjel ledové kry. Dále byla nasazena těžká technika Záchranného útvaru Zbiroh.

Další ledová bariéra byla dlouhá zhruba 120 metrů a kry se navršily do výšky 2,5 metru. Vzhledem k nepřiměřenému riziku nebylo možno bariéru rozebrat zemními stroji. „Na místo se proto dostavili dva střelmistři, kteří provedli odstřel čela bariéry náložemi,“ pokračovala mluvčí hasičů. Celkem bylo rozmístěno pět dílčích náloží průmyslové trhaviny „Odstřelem došlo k uvolnění čela ledové bariéry, celá masa se dala postupně do pohybu. U Hracholuské přehrady, do které ústí Úterský potok, hasiči monitorovali po dobu zásahu, zda rozbité kry nezaplavují chatovou kolonii. Došlo pouze k mírnému navýšení hladiny, ale chaty ohroženy nebyly,“ doplnila Jakoubková.

Podle vyjádření vodohospodářů byla tato situace zatím nejdramatičtější, co se Tachovska týče. Odborníci v nejbližší době neočekávají komplikace, které by souvisely s táním ledu na vodních tocích.

„Úterský potok patří mezi nejproblémovější místa. V případě velkých srážek by se mohlo stát, že by se kry mohly hromadit u mostovek. Takovou předpověď ale zatím nemáme. Mohlo by se stát, že by pak byly lokálně zaplaveny louky, lesy, zahrady. Ale k žádným významným záplavám by na Tachovsku nyní docházet nemělo,“ uvedl Deníku dispečer Povodí Vltavy Jan Bláha.