Ačkoliv páska měří i se suchým zipem 37 centimetrů, někdy může být naprosto k ničemu. Alespoň v tomto ročním období, kdy by se reflexní prvky hodily nejvíce. Pro člověka, který si do chladného počasí logicky vezme třeba teplou péřovou bundu, je páska krátká. Přes paži, kde by byla k vidění nejvíce, ji prostě nezapnete.
Ministerstvo dopravy na svém webu doporučuje nosit reflexní pásky na nohou i na rukou. Pásky, rozdávané policií, nejdou zapnout ani přes lýtko. Lepší to je těsně nad kotníkem, přes dámské kozačky je to ovšem i v těchto partiích problematické.

Podobné je to i s magnetickými páskami, které se po plesknutí na ruku samy obtočí. Jsou ještě kratší, měří 32,5 centimetru. Snadněji než na paži se tedy přichytí na předloktí.

Když už pásky na ruku dostanete, mohou s nimi být další potíže. „Pásku mám, dostala jsem ji od kamarádky a pravidelně ji nosím. Přes rukáv ji sice dostanu, ale je pravda, že mi padá, nebo sklouzává dolů," svěřila se Deníku jedna z čtenářek. „Zkusím si někde sehnat nějakou lepší, hlavně aby držela. Nosit ji určitě budu," dodala.

Policie rozdala loni 100 tisíc pásek a dalších 250 tisíc jich rozdá letos. K sehnání jsou ale i v obchodech, různé varianty a různé velikosti. „Dnes máme jen ty kratší, měli jsme i delší, po těch je větší poptávka, takže jsme je museli doobjednat. Zájem je, lidé se na tyto prvky hodně ptají," uvedli v prodejně sportovních potřeb v Husitské ulici v Tachově. Zde prodávají reflexní pásky v několika barevných provedeních, po třiceti korunách za jeden kus.

Další reflexní prvky objevil Deník v papírnictví v Tachově na náměstí. Balení dvou reflexních pásek v různých barvách stálo 26 korun, k mání je rovněž dostatečně dlouhá páska, která kromě zářivé barvy obsahuje několik integrovaných světýlek, která se dají zapnout a vypnout. Stojí 69 korun. „V posledních dnech se tyto reflexní prvky kupují dost," vyjádřili se v prodejně.

Barevné pásky nabízí v Tachově i další prodejci, například v obchodním domě na náměstí měli v úterý jeden kus za 19 korun.

Stále častěji se tyto ochranné prvky objevují na oblečení. Na sportovních bundách či mikinách začínají být samozřejmostí, zcela samozřejmě je také výrobci umisťují na batohy pro děti, školní tašky a vůbec na většinu batohů, brašen a tašek.

Jak velký a kde má být reflexní prvek

Novela zákona, která přikazuje nosit reflexní prvky při snížené viditelnosti a mimo obec na neosvětlených komunikacích, neříká zcela jasně, jak, kde a jaké velikosti mají reflexní prvky být.

„Rozhodně nemusíte nosit reflexní vestu. Stačí kvalitní doplněk z retroreflexního materiálu výrazné barvy (např. žlutá, světle zelená, oranžová atd.), který je viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu. Jako ideální se tak nabízí například reflexní pásek, umístěný na noze nebo ruce (ideálně na obou končetinách) směrem do vozovky. Pásek můžete nosit pohodlně u sebe v kapse nebo tašce, kde vám nezabere příliš místa a použít ho až v případě potřeby. Dostatečný je například i reflexní prvek, který je součástí oblečení, batohu či tašky, pokud je dostatečně viditelný pro ostatní účastníky silničního provozu," píše na svých internetových stránkách ministerstvo dopravy.

Zjednodušeně řečeno, teoreticky by mohl stačit reflexní prvek třeba na rukávu bundy o velikosti dva krát dva centimetry. Především aby byl viditelný. Vyhláška totiž říká za jakých situací by měly být prvky nošeny, v jakém počasí, neuvádí ovšem jejich konkrétní podobu a umístění na těle.

Co vám hrozí, když budete neviditelní

Pokud vás policisté na nějakém špatně osvětleném místě mimo obec uvidí a nebudete mít žádný reflexní prvek, teoreticky vám může hrozit až dvoutisícová pokuta.
„Hrozí pokuta v rozmezí od nuly do 2000 Kč blokově, od 1500 do 2500 Kč ve správním řízení. Místo udělování sankcí však policejní hlídky budou lidem spíše domlouvat a rozdávat jim reflexní pásky a tašky, aby příště zákon neporušovali a pohybovali se na silnici bezpečněji," uvádí ministerstvo dopravy.

Deníku to potvrdila i tisková mluvčí tachovské policie Dagmar Jiroušková. „Zpočátku budou policejní hlídky, pokud neoznačeného chodce uvidí, především upozorňovat na platnost novely vyhlášky, domlouvat a pokud možno rozdávat reflexní pásky," uvedla.

I když si tyto pásky musíte na končetiny umístit tak, abyste je dokázali v zimních měsících přes oblečení zapnout a aby byly zároveň vidět, je to nejen podle policie prospěšné. „Označovat chodce reflexními materiály přímo na ulici vnímáme jako prospěšné. Vozidla hlídek dopravní policie jsou v současné době vybavena reflexními pásky a v přímém výkonu služby je policisté neoznačeným chodcům vydávají. Novela zákona však v tuto chvíli neznamená to, že začnou dopravní policisté masivně pokutovat všechny neoznačené chodce. Přestože se ze strany chodců bude jednat o přestupek, budou v těchto případech policisté především přistupovat k domluvě, vysvětlování, preventivnímu působení a samotnému zviditelňování chodců reflexními pásky. Do konce roku 2016 předpokládáme, že tímto způsobem rozdáme až 250 tisíc kusů reflexních pásků," uvedl Tomáš Lerch, ředitel služby dopravní policie Policejního prezidia ČR.

Vyhláška mohla pamatovat i na město

Mít na sobě reflexní prvek je podle vyhlášky pro chodce povinností tehdy, když se pohybuje mimo obec za snížené viditelnosti (tedy nejen v noci, ale i za šera, mlhy apod.) po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením.

Vyhláška tedy řeší pohyb mimo obec, ale i uvnitř označené obce či města najdeme málo osvětlené úseky. „Je to v mnoha obcích, například i v Tachově," potvrdila policejní mluvčí – jedná se například o úsek Sokolovské ulice, kde se pohybuje řada pracujících, kteří jdou na nebo z večerní směny v jednom z tamních závodů.
A vyhláška by měla rovněž platit na stezce určené pro chodce a cyklisty, kterých je na Tachovsku rovněž několik. „I když to vyhláška přímo nespecifikuje, jedná se nicméně o pozemní komunikaci, takže reflexní prvky by měli nosit chodci i na stezkách určených chodcům a zároveň cyklistům," doplnila Jiroušková.

Podle doporučení ministerstva dopravy je dobré využít reflexních prvků všude tam, kde hrozí, že řidič nemá možnost chodce bezpečně rozeznat.

Cílem je především prevence vážných a smrtelných nehod, způsobených tím, že chodec nebyl na silnici dostatečně viditelný. Mezi roky 2012 – 2015 zemřelo na silnicích 523 chodců, z toho 303 v noci. Jenom v minulém roce takto zemřelo 72 lidí, kteří nebyli v noci vidět. Řidič, který v noci potká chodce v černém oblečení, má zhruba 18 metrů na adekvátní reakci. Při rychlosti kolem 70 km/h je to tedy necelá vteřina.